YENİOrta Amerika Çok Yakında!
HavanaKüba

Havana Seyahat Rehberi

5 dk okuma süresi

Sevdiklerinizle beraber güzel bir tatil, kültürel bir gezi yapmak için Küba’nın başkenti Havana’ya gitmek istiyor ancak Havana’da sizleri neler bekliyor ve nasıl bir plan yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bize güvenin ve okumaya devam edin, çünkü Havana vakit ve nakit ayırmaya değer şahane bir yer! Gelin birlikte şehirden, gezi planınızdan, konaklamadan, ulaşımdan ve festivallerden bahsedelim ve sizi rengarenk evlerle, sıcakkanlı insanlarla, boydan boya kumsallarla, şahane müzikleriyle ve nefis mutfağıyla karşılayacak olan yaklaşık iki milyon nüfuslu bu ada ülkesine götürelim. Ama öncelikle biraz Havana tarihinden bahsedelim.

Havana, 1515 yılında Diego Velazquez de Cuellar tarafından bugünkü ismi Batabano olan şehrin yakınlarında kurulmuş, ancak sadece 4 yıl bu konumda kalmış. 1519 yılında bugünkü konumuna taşınan Havana tam olarak Meksika Körfezi kıyısına konumlandırıldığı için önemli bir askeri ve ticari liman haline gelmiş. Ancak bu konumun her zaman da faydasını görmemiş. Değerli hazinelerle yüklü gemiler limana yaklaştığı için korsanlar tarafından defalarca saldırıya uğramış; 1538’te yakılmış, 1555’te ise yağmalanmış.

1607’de İspanyol Kolonisi olan Küba’nın başkenti yapılan Havana, 1762’de Büyük Britanya’nın daha sonra ise tekrar İspanyolların eline geçmiş. Şehir, İspanyolların eline geçmesinden sonra ABD’li turistler için “Amerika’nın Arka Bahçesi” olmuş, ve bu turistler tatillerde Havana’nın kumarhanelerine, gece kulüplerine akın etmişler. Ancak bu durum 1959’a, Küba Devrimi’ne kadar sürmüş. Devrim’den sonra gece kulüpleri, kumarhaneler vs. kapatılmış, şehir Kübalı devrimcilerin eline geçmiş.

Havana aslında birçok yönden dünyada eşi benzeri olmayan bir yer. Çökmekte olan sömürge binaları ve “Art deco” mimarisiyle, zaman şehrin çoğu yerinde sanki 50’lerin sonlarında durmuş gibi. Ancak bu sizi yanıltmasın, Havana; yerel danslarıyla, tüm dünyada nam salmış purolarıyla, masmavi deniziyle, antika arabalarıyla, mutlu insanlarıyla, sokak çalgıcılarıyla, yaşayan, ruhu olan ve her anı bir hikayeyle dolu olan bir şehir. Kristof Kolomb’un da dediği gibi “İnsan gözünün görebileceği en güzel yer” adeta.

Havana’nın kültürü Afrikalı köleler tarafından getirilen gelenekler ve var olan İspanyol kültürünün harmanlanmasıyla oluşan bir kültürdür. Bunun ismi ise Afro-Küban olarak nitelendirilebilir. Hatta Havana kültürü, bu Hispanik geleneklerin yerli ada kültürü ve İspanyol kolonicilerin kültürünün karışımı olması sebebiyle daha da çeşitlidir denebilir.

Devrimden sonraki Küba Hükümeti Havana’nın sanat ve kültür hayatını canlı tutmak için çok fazla çalışmalar yapmış. Hükümet, çoğunluğu Havana’da kurulmuş ulusal müzik ve film endüstrisine katkı sağlayacak çalışmalara maddi destek sağlamış ve içinde Museo Nacional de Bellas Artes de La Habana (Ulusal Havana Güzel Sanatlar Müzesi) gibi sömürge zamanlarından çağdaş kuşaklara kadar Küba sanat koleksiyonlarını sergileyen müzeleri restore etmiş.

Küba kültürünün en göze çarpan özelliği insanların bir şeyleri paylaşmadaki aşkı. Herkesin gözünde yardım etme isteğini ve sizinle ellerinde olanları paylaşmak için verdiği yarışı görüyorsunuz. İnsanlar maddi açıdan çok zengin değil ama mesele gönül zenginliğine gelince Kübalılardan iyisi yok

Havana’da restoran kültürü ise yavaş yavaş filizleniyor. Özel müessese restoranlar (Paladare) yavaş yavaş yayılmaya başlamış çünkü bildiğiniz üzere Küba’da yeme-içme direkt devlet kontrolünde, herkesin ihtiyacına göre karnelerle yapılan bir şey. Geçmişte tamamen bütün restoranlar devlet eliyle işletilirken şu anda bu durum daha kolaylaşmış durumda anlayacağınız. Bu yüzden de şehir bu konuda günden güne daha yaratıcı, kaliteli imkanlar sunmak için gelişiyor.

Sonuç itibariyle, fakir ama mutlu insanların ülkesi Küba’da kültürel anlamda turistik bir tatil yapmayı istiyor ve bu nedenle Havana’ya gitmeyi düşünüyorsanız, müthiş gastronomik lezzetler beklentisine girmeden heyecan verici bir tatil yapabilirsiniz.

Havana Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (27 ºC – 21 ºC) Nisan (28 ºC – 23 ºC) Mayıs (29 ºC – 25 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (30 ºC – 26 ºC) Temmuz (31 ºC – 26 ºC) Ağustos (32 ºC – 27 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (31 ºC – 26 ºC) Ekim ( 29 ºC – 25 ºC) Kasım (27 ºC – 23 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (26 ºC – 21 ºC) Ocak (25 ºC – 20 ºC) Şubat (26 ºC – 20 ºC)

Tropikal iklimin yaşandığı Havana’da yıllık sıcaklık ortalaması 26 ºC’dir. Sıcaklığın yıl içinde çok fazla değişmediği şehirde 32 ºC ile Ağustos ayı en sıcak ay, 20 ºC ile Ocak ayı en soğuk aydır. Mayıs ve Ekim arası şehrin en yağmurlu olduğu dönemdir. Yılın geri kalan dönemlerinde ise çok az yağış alır. Küba bir ada ülkesi olduğu için kasırgalardan ara sıra etkilenebilmektedir ancak bu kasırgalar daha çok adanın güney kısmını vurduğundan ve Havana adanın kuzeyinde yer aldığından pek etkilenmez. Temmuz ve Ekim ayları bir gezi için en mantıklı zaman dilimleridir.

Havana Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
8 CUC 18 CUC 55 CUC
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

CUC (Peso Cubano Convertible): Çevrilebilir Küba Pesosu. Turistler için kullanılan para birimidir.

Not

  • Küba’da internet erişimi devlete bağlı olan ETECSA adli kurum tarafından sağlanmaktadır. Bazı otellerden, dükkânlardan veya bu kuruma ait ofislerden birinde alacağınız ETECSA kartı ile belirli wifi / çekim noktalarında internetinizi kullanabilirsiniz.
  • Kart ücretleri saat veya veri miktarına göre değişmektedir. Örnek olarak 5 saatlik kart 5 CUC’tur.
  • Çogu restoran veya kafede wifi bulunmamaktadır.
  • Kısıtlı ve kontrollü olan bu internetin aynı zamanda yavaş bağlantı gibi bir sorunu da bulunmaktadır.
  • İnternete giriş yapabilmek için cep telefonunuzdan, tabletinizden veya dizüstü bilgisayarınızdan ETECSA wifi hotspot’a bağlanın. Giriş penceresi açıldıktan sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. En son “Kabul Et” düğmesine bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve ne kadar tarama süresi kaldığını gösteren bir zamanlayıcı açılacaktır. Eğer açılır pencere doğrudan gelmezse, web tarayıcınıza gidebilir ve 1.1.1.1 adli URL adresine girebilirsiniz.
  • Oturum kapatabilmek için arama tarayıcısına 1.1.1.1 yazın ve daha sonra “Cerrar sesión” yazılı butonu tıklayın. Her zaman oturumu kapattığınızdan veya uçak moduna geçtiğinizden emin olun, aksi takdirde kalan kredilerinizi kaybedebilirsiniz.
  • Küba’da prizler Amerikan prizdir. Giderken dönüştürücünüzü yanınızda götürmeyi unutmayın.
  • Offline harita uygulaması ve İspanyolca sözlük uygulaması indirmeyi unutmayın.

Bu başlık Havana serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.