YENİOrta Amerika Çok Yakında!
LizbonPortekiz

Lizbon Etkinlikler

2 dk okuma süresi

Feira do Livro de Lisboa

Lizbon Kitap Fuarı, Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen en eski kültürel festivallerden biridir. 1930’dan beri her mayıs ayının sonunda Lizbon’un en büyük parkı olan Parque Eduardo VII’de düzenlenen bu fuar, büyük bir ilgiyle karşılanmaya devam etmektedir. Kitapların çoğu Portekizcedir, ancak İngilizce yayınlarda bulmak mümkün.

IndieLisboa

İlk kez 2004 yılında düzenlenen festivalin temel amacı, dünyanın dört bir yanından gelen bağımsız sinema dünyasına ait yeni filmleri ve yönetmenleri öne çıkarmaktır. En yeni ve ilginç eserleri keşfetmek için ayrıcalıklı bir etkinlik olan IndieLisboa, yazarların yaratıcılığına ve bağımsızlığına dikkat çeken önemli Portekiz festivallerinden biri haline gelmiştir.

Festival dos Oceanos

Her yıl ağustos ayının ilk yarısında, Lizbon Nehir Kenarı boyunca düzenlenen ve tüm izleyicilere yönelik çeşitli girişimleri içeren ücretsiz bir kültür ve eğlence etkinliğidir. Konferansların, sergilerin, oyunların, sokak eğlencelerinin, konserlerin ve havai fişeklerin eksik olmadığı bu renkli etkinliği kaçırmamanızı öneririz.

Nos Alive

Dünya çapında giderek daha iyi tanınan, Avrupa’nın sunduğu en heyecan verici yaz festivallerinden biridir. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar ve müzik hayranlarıyla renkli bir atmosfere ev sahipliği yapan bu festival, gecenin tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir konuma da sahiptir. Genellikle temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştirilen festivalde Pop, Hip-Hop, RnB, Disko, House, Indie, Rock ve Alternatif Rock gibi popüler müzik türleri yer almaktadır.

Véspera de Ano Novo

Portekiz’de yeni yıl kutlamaları çok ciddiye alınır. Yılın her ayı için bir tane olmak üzere toplamda on iki tane kuru üzüm yemek ve her biri için bir dilek dilemek ilginç yeni yıl geleneklerinden bazılarıdır. Bir diğer gelenek ise 25 Aralık’tan 6 Ocak’a kadar tüketilebilen Bolo-Rei adlı özel keklerdir. Lizbon’da Yılbaşı Gecesi, Rua Augusta Takı önünde yeni yıla geri sayım yaparak başlar daha sonra ise Terreiro do Paço’da kutlamalar devam eder.

Santo Antonio

Bu festivalin adı, Lizbon’un koruyucu azizi olan Santo Antonio’dan gelir. Haziran boyunca şehre konserler, tiyatrolar, kukla gösterileri, fado müziği ve çeşitli sergiler eşlik eder. Özellikle Alfama, Castelo ve Bairro Alto gibi mahallelerde, sokaklar ve meydanlar renkli süslemeler ve dans eden neşeli insanlarla dolup taşar. Gelenek nedeniyle bütün evlerde ve kafe/barlarda ızgarada sardalye pişirilir. Daha sonra ise tüm aile canlı bir sokak partisinde yemeklerini yer ve sohbet ederler.

Fado

Portekizlilerin dünyaca ünlü melankolik müziği Fado. “Fado” kelimesi Latince “Fatum” (kader, ölüm veya ifade etme/dile getirme) kelimesinden gelir. Fado, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanmış bir Portekiz halk müziği türüdür. Çoğunlukla 12 telli gitar (Portekiz gitarı), viyola ve bas gitar eşliğinde, fadista (vokalist) tarafından yorumlanır.

Fado, sevdiklerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini umutla bekleyen 19. yüzyıl Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiştir.

Lizbon halkı ve turistler tarafından oldukça ilgi gören 5 mekân aşağıda yazılıdır. Gösteriyi izlerken geleneksel yemeklerin de tadına bakabileceğiniz bu restoranlarda giriş koşulları ve ücretler içeriğe göre değişiklik gösterebiliyor.

  • O Faia
  • Sr. Fado
  • Mesa De Frades
  • Casa de Linhares – FADO
  • Tasca do Chico

Bu başlık Lizbon serisinin 6. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.