YENİOrta Amerika Çok Yakında!
LizbonPortekiz

Lizbon Gezilecek Yerler

7 dk okuma süresi

Lizbon, günümüz Avrupa’sında keşfedilmeye değer oldukça fotojenik bir şehirdir. Özellikle leziz yöresel yemekleri, renkli sokakları ve tarihi tramvayları ile bilinen bu şehir, geleneksel Fado müziği ile tanışmak ve sıcakkanlı Portekiz halkıyla kaynaşmak için de birebirdir.

“Lizbon Gezilecek Yerler” başlığı altında hazırladığımız ve toplamda 18 farklı popüler noktadan bahsettiğimiz bu yazı, gezi öncesinde veya sırasında sizlere kapsamlı bir şekilde yol gösterecek ve rehberlik edecektir.

O halde sıra bu eğlenceli şehirle buluşmaya geldiyse buyurun başlayalım…

1) Praça do Comércio

Gezilecek Yerler Listesi’nde başlangıç noktası olarak kabul edilen Tejo Nehri kenarındaki bu ihtişamlı ana meydan, 1755’te meydana gelen deprem sırasında yıkılan kraliyet sarayının yerine inşa edilmiştir.

Meydan, inşa edildiği dönemlerde Lizbon deniz ticareti için büyük bir önem arz etmekteydi. Günümüzde ise çeşitli sosyal aktiviteler, siyasi-politik amaçlar veya turistik geziler için kullanılmaktadır.

Meydanin ortasında yer alan Kral I. José (31 Temmuz 1750 – 24 Şubat 1777 tarihleri arasındaki Portekiz Krali) heykeli ise Joaquim Machado de Castro (Portekiz’in en önde gelen heykeltıraşlarından biri) tarafından yapılmıştır.

2) Castelo de São Jorge

10. yüzyılın ortalarında Morolar (Geçmişte, İber Yarımadasınadenk gelen topraklarda yaşamış Müslüman bir halk) tarafından şehrin en yüksek tepesine inşa edilen yapı, 20. yüzyıl başlarına kadar askeri amaçlarla kullanılmaya devam edilmiştir.

Kale tepesinin insan işgali ise MÖ 8.yy’a kadar uzanırken, ilk tahkimatlar (bir yeri düşman saldırısına karşı koruyabilecek duruma getirmek için yapılan hendek, siper, haberleşme gibi savunma tesisleri) MÖ 1.yy’a aittir.

Mağribi mimari tarzındaki bu tarihi yapı, çeşitli arkeolojik eserleri ve geçmişteki insanların kültür ve yaşam biçimini tanıtan sanatsal sergileriyle şehrin en çok turist çeken yapılarından biridir.

Şehrin manzarasını izlemek isteyenlere de cazip fırsatlar sunan yapıya giriş ücretlidir. Eğer isterseniz biletleri online bir şekilde kendi web sitelerinden satın alabilirsiniz.

3) Torre de Belém

1514-1520 yılları arasında Portekizli mimar ve heykeltıraş Francisco de Arruda tarafından Manuelin (Manuelino) mimari tarzında inşa edilmiştir. İnşasında kireç taşı kullanılan zarif ayrıntılara sahip bu yapı, sahip olduğu sanatsal görüntüsü ve tarihi geçmişi nedeniyle 1983’de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır.

Tarihte genel itibariyle şehrin savunma sisteminin bir parçası olarak kullanılan yapı, ayrıca deniz feneri, gümrük merkezi veya hapishane olarak da Portekiz Krallığına hizmet etmiştir.

Göz alıcı bir manzaraya şahitlik edeceğiniz kuleye girişler ise ücretlidir. 14 yaşına kadar ücretiz olan giriş biletleri 14 yaş sonrası için ise 6 €’dur.

4) Padrão dos Descobrimentos

Lizbon’un Belém semtinde, Coğrafi Keşifler anısına Tejo Nehri kıyısına yapılmış bir anıttır. 1940 yılında yapılan Portekiz Dünya Fuarı için tasarlanmıştır. Anıt, Gemici Henrique’nin 500. ölüm yıldönümü anısına 1960’ta yeniden yaptırılmış ve 1985 yılında ziyarete açılmıştır. Eser, yelkenleri açık bir gemiye benzetilmektedir. Üzerinde dönemin tarihe geçmiş kaşifleri, sanatçıları, din adamları ve bilim insanları bulunmaktadır. Bu isimlerden birkaçı ise şöyledir;

 • Gemici Henrique (Coğrafi keşiflerin destekçisi)
 • Vasco da Gama (Avrupa-Hindistan rotasının kâşifi)
 • Pedro Álvares Cabral (Brezilya’nın kâşifi)
 • Fernão de Magalhães (İlk dünya turuna çıkan denizci)
 • Diogo Cão (Batı Afrika kıyıları kâşifi)
 • Bartolomeu Dias (Ümit Burnu’nu ilk kez gemiyle dolaşan kişi)

Not;

 • Portekiz Coğrafi Keşifleri, 1415-1542 yılları arasında, Portekizliler tarafından dünya çapında özellikle denizde yapılan coğrafi keşifleri tanımlar. Bu dönemde Portekiz, Afrika Kıtasının etrafını Ümit Burnu yoluyla dolanıp Hindistan’a giden doğu yolunu keşfetmiş, Afrika’nın bazı bölgelerini sömürgeleştirmiş, Brezilya’yı keşfetmiş ve Çin’e, Avrupa’dan giden ilk ticari ve diplomatik elçileri göndermiştir.
 • Padrão, Portekiz coğrafi keşifleri döneminde Portekizli kaşifler tarafından yeni keşfedilen toprakların Portekiz kralına ait olduğunu simgeleyen, üzerinde Portekiz simgesi bulunan büyük taştan haçlardır.

5) Sé de Lisboa

1147 yılında inşasına başlanan bu yapının mimarisi geçmişten günümüze defalarca yenilenmiş ve dizayn edilmiştir. Bu sebeple Orta Çağ sanat akımlarından Romanesk ve Gotik, 17. yüzyıl sanat akımlarından ise Barok mimari akiminin etkisini, şehrin en eski ve önemli dini yapısı üzerinde rahatlıkla gözlemleyebileceksiniz.

6) Mosteiro dos Jerónimos

Eski bir kilisenin yerine I. Manuel’in (1495-1521 yılları arasındaki Portekiz Kralı) emri doğrultusunda 1501-1601 yılları arasında Manuelin (Manuelino) mimari tarzında inşa edilmiştir. İnşasında Diogo de Boitaca, Kastilya John, Diogo de Torralva ve Jerónimo de Rouen gibi donemin önemli mimarları rol oynamıştır.

Şehrin önde gelen sembollerinden biri olan Jerónimos Manastırı’nın uzun süren yapım süreci için ise gerekli bütçe Afrika ve Orta Doğu bölgelerinden elde edilen ticari kazançla oluşturulmuştur.

1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmış olan bu yapının bazı kısımları günümüzde Denizcilik ve Arkeoloji müzeleri tarafından kullanılmaktadır.

Tarihi özellikleri ve sanatsal süslemeleri nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bu yapıya giriş için gerekli olan bireysel biletler ise 10 €’dur.

Not;

 • 65 yaş ve üstü ziyaretçilere (yaş kanıtı gösterilmelidir) %50 indirim uygulanmaktadır.
 • 1 yetişkin ve 18 yaş altı en az 2 çocuk birlikte girişte %50 indirim uygulanmaktadır.
 • Saat 10.00-14.00 arasında pazar ve resmî tatil günlerinde ulusal alanda ikamet eden tüm vatandaşlara girişler ücretsizidir (Kimlik gereklidir).
 • 12 yaşına kadar çocuklarda girişler ücretsizdir.

7) Elevador de Santa Justa

1900-1902 yılları arasında inşa edilen, 45 metre yüksekliğe sahip olan ve Baixa ile Bairro Alto semtlerini birbirine bağlayan Santa Justa Asansörü.

Mimar Raul Mesnier de Ponsard’ın tasarımına bağlı kalınarak Neogotik bir tarzda inşa edilen bu yapı ilk zamanlar yerel halk tarafından yoğun ilgi görmüştür. Günümüzde ise daha çok seyir terası aracılığıyla Baixa’nın gösterişli manzarasını seyretmek isteyen turistler tarafından kullanılmaktadır.

Asansör Çalışma Saatleri;

 • Yaz (Mart – Ekim): 07.00 – 23.00
 • Kış (Kasım – Şubat): 07.00 – 21.00

Seyir Terası Çalışma Saatleri;

 • Yaz (Mart- Ekim): 09.00 – 23.00
 • Kış (Kasım – Şubat): 09.00 – 21.00

8) Oceanário de Lisboa

1998 yılında gerçekleştirilen ticaret fuarı için açılmış olan bu devasa yapının 2 kati bulunmaktadır. İlk katta su yüzeyine en yakın yaşayan hayvanlar var iken, alt katta ise derin deniz canlıları bulunmaktadır.

Bahsedilen bu 2 kat, 5 farklı okyanustan (Atlas, Büyük, Hint, Güney ve Arktik) getirilen canlılarla dolu 5 farklı akvaryumla donatılmıştır.

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu yapının giriş saatleri ve bilet ücretlendirmeleri ise duruma göre değişebilmektedir. Eğer daha fazla bilgi edinmek ve biletlerinizi internet ortamında satın almak isterseniz kendi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ücretler;

 • 0 – 3 yas arası: 0 €
 • 4 – 12 yas arası: 11,70 €
 • 13 – 64 yas arası: 17,10 €
 • +65: 11,70 €

Giriş Saatleri;

 • Yaz: 10.00 – 20.00 (son giriş saati 19.00)
 • Kış: 10.00 – 19.00 (son giriş saati 18.00)
 • 25 Aralık: 13.00 – 18.00
 • 1. ocak: 12.00 – 18.00

9) Rossio (Praça Dom Pedro IV)

Orta çağ döneminden beri şehrin ana meydanlarından biri olan ve geçmişten günümüze kutlamalarda, mitinglerde, boğa güreşlerinde, gösterilerde ve infazlarda sahne alan Rossio Meydani.

Meydan’ın merkezinde IV. Pedro anıtı, çevresinde ise çok sayıda restoran, bar, otel ve alışveriş mağazası bulunmaktadır.

Günümüzde genellikle buluşma noktası olarak kullanılan bu meydan özellikle hafta sonları aksam saatlerinde birçok sokak sanatçısı ve onu izleyen seyirciler ile dolmaktadır.

10) Rua Augusta

Rossio Meydani ile Ticaret Meydanı (Praça do Comércio) arasında restoranların, kafelerin, alışveriş mağazalarının, hediyelik eşya dükkânlarının, çiçekçilerin ve sokak sanatçılarının bulunduğu araç trafiğine kapalı tutulan şehrin en popüler caddelerinden biri, Rua Augusta.

11) Arco de la Rua Augusta

1755 Depremi’nin ardından kentin yeniden inşasını anmak amacıyla 11 metre yüksekliğinde inşa edilen, Tarihi şahsiyetleri ve mitolojik karakterleri tasvir eden heykellerle süslü tak.

12) Ponte 25 de Abril

“American Bridge” adli şirket tarafından yapılan, 1966 yılında hizmete açılan ve Tejo Nehri üzerine kurulu olan bu asma köprünün sudan yüksekliği 70 metredir. Başlangıçta sadece tek kattan oluşan köprüye 1999 yılında trenlerin de geçiş yapabilmesi bir kat daha eklenmiştir. Günümüzde 6 şeritli araba yolu ve 2 şeritli tren yolundan oluşan köprü yüzbinlerce kişinin ulaşımına kolaylık sağlamaktadır.

13) Santuário de Cristo Rei

Rio de Janeiro’da yer alan Kurtarıcı İsa Heykeli’nden esinlenilerek 1959’da inşa edilen, Lizbon’un panoramik manzarasını görebileceğiniz 28 metrelik devasa bir heykel.

14) Convento do Carmo

1389 yılında inşasına başlanan, 1755 Lizbon Depremi’nde bir kısmı yıkılan, Orta Çağ’a ait Gotik tarzdaki Carmo Manastırı.

 • Giriş Saatleri: Ekim-Nisan, 10.00-18.00 saatleri arası / Mayıs – Eylül, 10.00-19.00 saatleri arası
 • Giriş Ücretleri: Yetişkinler 5 € / Öğrenciler ve 64 yas üzeri Kişiler  4 € / 0-14 yas arası Çocuklar ücretsiz

15) Museu Nacional dos Coches

1905 yılında Kraliçe Amélia tarafından yaratılan Müze, dünyanın en iyi tarihi at arabası koleksiyonlarından birine sahiptir ve kentin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Koleksiyon, İtalya, Portekiz, Fransa, İspanya, Avusturya ve İngiltere’de, 16 ila 19. yüzyıllar arasında kullanılmış olan at arabalarının gelişiminin tam bir resmini içeriyor. Müzeyi 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

16) Lizbon Seyir Terasları

 • Miradouro de Santa Luzia
 • Jardim de São Pedro de Alcântara
 • Miradouro Sophia de Mello Breyner Andresen

Bu başlık Lizbon serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.