YENİOrta Amerika Çok Yakında!
LizbonPortekiz

Lizbon Konaklama Bölgeleri

2 dk okuma süresi

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Lisboa_freguesias_2012.svg/3260px-Lisboa_freguesias_2012.svg.png

Lizbon Belediyesi, 24 farklı Bucak (Freguesia) ve onu kapsayan 5 farklı bölgeden (Yeşil, Mavi, Turuncu, Sarı ve Mor) oluşmaktadır. 1976 yılında kabul edilen Portekiz Anayasası ile tanımlanan “Freguesia” adli bu idari yönetim birimi; “Tipik olarak kendi kilisesi ve papazı olan küçük bir idari bölge” olarak açıklanmıştır.

Tarihi, sanatsal ve kültürel dokusunu bozmamış bu şehri, konaklama olasılığı en yüksek olan 5 farklı semte veya mahalleye bölmüş bulunmaktayız. Aşağıda yazılı halde bulunan farklı karakterlere sahip bu semtler, Lizbon şehrine yapacağınız bir gezide konaklama anlamında aklınızda bulunan soru işaretlerini giderecek bir kılavuz niteliğindedir. O zaman buyurun başlayalım…

1) Chiado

1960’li yıllara kadar şehrin aristokrat kesiminin buluşma noktası olan Chiado semti, günümüzde içerdiği sosyokültürel alanlar ve etkinlikler ile birçok turistin ilgi odağı haline gelmiştir.

1988 yılında çıkan yangında ciddi bir şekilde etkilenen daha sonra ise geri kazanılarak şehirde bulunan en yüksek emlak fiyatlarına sahip olan semt, popüler kafeleri, alışveriş mağazaları, müze ve tiyatroları, resmedilmeye değer cadde ve meydanları ile konaklama başlığı altında ilk sıraya yerleşmiştir.

2) Baixa Pombalina

1755 Lizbon depreminden sonra inşa edilen, daha yeni ve planlı bir yerleşim görüntüsüne sahip merkezi semt, Baixa Pombalina. Bu semt yerel mutfak kültürünü tanımanızı sağlayacak birçok kaliteli restorana, sembolik bir meydana ve geleneksel deniz ürünlerinin ve hediyelik eşya dükkânlarının bol miktarda bulunduğu renkli sokaklara sahiptir.

3) Alfama

Dik yokuşların, dar ve dolambaçlı sokakların, Fado müziğinin eşlik ettiği barların ve restoranların çoğunlukta olduğu bu tarihi semt, eski, nazik ve mütevazi görünümüyle kentin kültürel açıdan en zengin bölgesi olarak bilinmektedir.

4) Bairro Alto

Grafiti sanatı ile dekore edilmiş sokaklar, açık havada asılı bulunan çamaşırlar, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve asırlık binalar. Şehrin bohem ruhunu yansıtan bu semt aynı zamanda Lizbon gece hayatının da merkezi olarak bilinmektedir.

Bu semt her ne kadar ucuz konaklama imkânları ve merkezi konum gibi avantajları nedeniyle birçok seyahat severin ilk tercihleri arasında yer alsa da sizler bitmek tükenmek bilmeyen yüksek ses düzeyini göz önünde bulundurmayı unutmayınız.

5) Príncipe Real

Lüks restoranlar, eşcinsel barlar, antika mağazalar, küçük sanat galerileri, 19. yüzyıldan kalma konaklar, keyif ve huzur dolu saatler geçirebileceğiniz yeşil alanlar, eğlence olanaklarına sahip sosyal mekanlar, kent ve nehir manzarasını seyredebileceğiniz çeşitli noktalar…

Eğer bütçe problemi yaşayacağınızı düşünmüyor ve ulaşım kolaylığı ile birlikte ayni zamanda da sessiz sakin bir yerde konaklama istiyorsanız bu bölge sizler için en mantıklı seçenek olacaktır.

Bu başlık Lizbon serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.