YENİOrta Amerika Çok Yakında!
LizbonPortekiz

Lizbon Seyahat Rehberi

1 dk okuma süresi

Lizbon, yedi tepe üzerine kurulmuş 24 bucaktan oluşan şehir yapısı ve 3 milyonluk nüfusu ile, Portekiz’in başkenti ve sosyo-ekonomik alanda en gelişmiş bölgesidir. Atlantik Okyanusu’nun kıyısında yer alan bu şehir, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde sıcakkanlı halkı, Arnavut kaldırımlı sokakları, harika tarihi yapıları, antika binaları, yaşam dolu sokakları, ikonik tramvayları, renkli gece hayati ve kendine özgü Fado müziğiyle fotojenik bir görüntüye sahip bu şehir eğlenceli bir seyahat için diğer birçok şehirden sadece birisidir.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (18ºC – 12 ºC) Nisan (20 ºC – 13 ºC) Mayıs (22 ºC – 15 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (25 ºC – 18 ºC) Temmuz (27 ºC – 19 ºC) Ağustos (28 ºC – 20 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (26 ºC – 19 ºC) Ekim (23 ºC – 17 ºC) Kasım (18 ºC – 14 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (16 ºC – 12 ºC) Ocak (15 ºC – 11 ºC) Şubat (16 ºC – 11 ºC)

Lizbon yıl boyunca tipik Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü şehirlerden birisidir. Bu nedenle seyahatinizi yılın herhangi bir döneminde gerçekleştirebilirsiniz. İlkbahar ve yaz ayları genellikle güneşli, sonbahar ve kış ayları ise genellikle yağmurlu ve rüzgârlıdır ancak güneşli günlere de rastlanır. Kar yağışı Lizbon’da çok nadir görünen bir yağış şeklidir. İlkbaharda yavaş yavaş hareketlenmeye başlayan kentte etkinliklerin yoğunlaştığı dönemse turizm sezonu olarak da anılan yaz aylarıdır.

Not;

  • Lizbon’da hava, şehrin okyanus kıyısında olması nedeniyle hızla değişebilmektedir. Yağmur geçişlerine sebep olan bu durumdan dolayı valizinizde ince bir yağmurluk veya şemsiye bulundurmayı sakın unutmayın.

Lizbon Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
 50 € 100 € 220 €
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Lizbon serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.