AntalyaTürkiye

Antalya Şehir İçi Ulaşım

Antalya seyahatiniz için nereleri gezeceğiniz hususunda öncelikle bir gezi planı oluşturmanız gerektiği kanaatindeyiz. Çünkü eğer Alanya, Finike, Kemer gibi birbirlerine ve şehir merkezine çok da yakın olmayan noktaları görmeyi arzuluyorsanız – ki özellikle Alanya tavsiyemizdir – size önerimiz bir araç kiralayarak herhangi bir yere bağlı kalmadan rahatça seyahat etmenizdir. Bunun dışında Antalya’da ulaşım kolay olarak sağlanmaktadır. “Şehir merkezi – Havalimanı” veya “Şehir merkezi – Antalya Otobüs Terminali” arası ulaşımları tramvay ve otobüs seferleri ile gayet kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

 • Ayrıca Antalya merkezden Alanya, Kemer, Kaş, Demre ve Manavgat gibi yerlere ulaşım için Antalya Otogarı’ndan kalkan, gideceğiniz yeri oradaki görevliye söyleyip kolaylıkla bulabileceğiniz otobüs ve servisler mevcuttur.

İsterseniz öncelikle Antalya merkezi ulaşım imkanlarını konuşalım. Antalya içi ulaşım için beş seçeceğiniz bulunmaktadır. Bunlar; Tramvay, Otobüs, Taksi, Araç Kiralama ve Deniz Otobüsleri’dir.

Tarifeler ve Ücretlendirme

Antalya merkezi ulaşım için iki çeşit kart kullanabilirsiniz. Bunlar, Tam Kart ve birkaç binişlik olan Kullan-At Kart’dır. Bu kartları otobüslerde, tramvaylarda ve deniz otobüslerinde de kullanabilirsiniz.

 • Alanya, Kemer, Kaş gibi şehir merkezlerine uzak yerlerde ulaşım için yerel halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu yerlerde kart alma zorunluluğu olmadığından biniş ücretlerini otobüslere binerken nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Tam Kart

Bir ulaşım kartı (Tam kart) çıkarma ücreti: 5 TL’dir. Bu karta istediğiniz kadar dolum yapabilir ve kullanabilirsiniz. Seyahatiniz boyunca en rahat kullanacağınız kart Tam Kart olacaktır.

Kullan-At Kartı

Yeni bir ulaşım kartı (Kullan-At Kart) çıkarma ücreti;

2 Binişlik Kullan-At4 Binişlik Kullan-At
Bayilerde (6,50) TL / Otobüslerde (7,50) TLBayilerde (12,00) TL / Otobüslerde (13,00) TL
 • Kullan-At kartına en fazla 5 kere dolum yapılabilir (Satın aldıktan sonra 4 dolum yapma hakkı kalacaktır)
 • Kullan-At kartına tek seferde en fazla 11 TL bakiye yüklenebilir.
 • Kullan-At kartında 5 kere dolum hakkını doldurduktan sonra kartınız geçerliliğini yitirmekte dolayısıyla da yeni bir kart alma durumundasınız.
 • Tam Kartı ve Kullan-At kartını herhangi bir kart bayiliğinden veya otobüslerden temin edebilirsiniz ve ayrıca size en yakın kart bayiliğini ve yükleme yapabileceğiniz noktaları buradan da öğrenebilirsiniz.

“Antalyakart” mobil uygulamasıyla online olarak size en yakın kart dolum şubelerini, bulunduğunuz otobüs durağından hangi otobüsün geçtiğini ve kaç dakika içerisinde geleceğini, genel otobüs güzergâh hatlarını, kartınızda ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilir ve kartınıza online olarak dolum yapabilirsiniz. App Store için Antalyakart yükleme linki,  Google Play Store için Antalyakart yükleme linki şeklindedir.

Eğer kartınıza Antalyakart uygulamasından online olarak yükleme yaptıysanız “Antalyakart” uygulamasından kredi kartı ile yüklenen bakiyenizi kartınıza aktarmak için;

 1. Tramvay duraklarındaki gişelerde bulunan veya otobüslerin girişindeki kart okutma cihazlarında bulunan “Online Yükleme” butonlarına basmanız,
 2. Daha sonra ise geri sayım başladığı an kartınızı okuma alanına tutmanız, kartınıza yüklenen tutar ve kart bakiyeniz ekranda gözükene kadar çekmemeniz gerekmektedir. Böylece kartınız hazırdır.

(Havalimanı ve Otogar) – Şehir Merkezi Ulaşım

Otogar

Tramvay

 • Şehir merkezinden Antalya Şehirlerarası ve İlçeler arası Otogarı’na gitmek için Antalya tramvay hattını kullanabilirsiniz. Herhangi bir tramvay durağından kolaylıkla otogar durağı istikametine binerek ulaşımı sağlayabilirsiniz.
 • Antalya Otogarı’ndan şehir merkezine gitmek istiyorsanız otogar çıkışından 5-6 dakikalık bir yürüyüşle ulaşacağınız “Otogar” tramvay durağından “Muratpaşa” istikametindeki bir tramvay ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Otobüs

 • Şehir merkezinden otobüsler ile otogara ulaşmak isterseniz şehir merkezinden binebileceğiniz otobüsler ile otogara ulaşabilirsiniz. Sefer saatleri seçeceğiniz otobüs numaralarında mevcut olup size en uygun olan otobüs numarasını seçmeniz gerekmektedir. (DC15 , TC16LC37TCP45TCS46TK51, MC68LC73TC93TL94).
 • Antalya Otogar’dan şehir merkezine gitmek istiyorsanız otogardan hareket eden (VF02, TK36, TC45, FC46, TK52, UC60, VT63, VT65, R206, 502, 502, 504, 506, 509, 510, 521, 522 ve 600) numaralı belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Havaalanı

Tramvay

 • Şehir merkezinden tramvay ile havalimanına ulaşmak isterseniz herhangi bir tramvay durağından “Havalimanı – Expo” yazılı tramvay hattına binip ulaşımı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.
 • Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek istiyorsanız Antalya Havalimanı’ndan çıkışta işaretlerle de gösterilen tramvay hattı durak noktasından zaten hepsinin de merkezden geçtiği tramvaylardan birisine binebilirsiniz.

Otobüs

 • Antalya Havaalanı’na gitmek veya Antalya Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için 600 numaralı veya 800 numaralı otobüs hattını kullanabilirsiniz. Bu otobüslerin güzergâhı  ve sefer saatlerini buradaki linkten öğrenebilirsiniz. Antalya Havaalanı gidiş-geliş otobüslerinde çift bilet uygulaması olup iki kişilik bilet ücreti çekimi yapılmaktadır. (Normal tek biniş: 2,60 TL iken 600 ve 800’de: 5,20 TL’dir.)
 • 600 numaralı otobüsün güzergâhı  “Antalya Havalimanı – Şehir Merkezi – Otogar” şeklinde olup 800 numaralı otobüsün güzergâhı  ise “Antalya Havalimanı – Lara – Şehir Merkezi – 5M Migros – Sarısu” şeklindedir. Şehir merkezinden de Antalya Havalimanı’na gidiş istikameti bu istikametlerin tam tersi şeklindedir.

Taksi

 • Havaalanından şehir merkezine (Markantalya AVM) yaklaşık 15-20 dakikada taksi ile 60-65 TL ücret karşılığında ulaşılabilmektedir.

Havaş

 • Ayrıca Antalya’da havaalanından şehir merkezine veya şehir merkezinden havaalanına “Havaş” denilen özel servislerle şehir merkezine 12 TL ücret karşılığı gidilebilmektedir. Antalya Havalimanı’na inen tüm İç Hat uçuşları için servis düzenlenmektedir. Dış Hat yolcuları, İç Hatlara gelerek araçlardan faydalanabilirler. Bu servislerin şehir merkezinden ve havaalanından kalkış noktalarını, güzergâhını  ve kalkış saatlerini web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kullanılabilecek Araçlar

Tramvay

Bu ulaşım araçlarından en yaygını tramvay ile ulaşımdır. Özellikle 2016 yılındaki yeni hat istasyonu uzatma çalışmaları ile tramvay sistem hattı yaklaşık 30 km’ye çıkmış, istasyon sayısı ise 31’e yükselmiştir ve tabiri caizse günümüzde Antalya’nın ulaşımında bel kemiğini oluşturmaktadır. Antalya’da tramvay Antray olarak adlandırılmaktadır. Havalimanı ile şehirlerarası ve uzak ilçeler arası otobüs terminaline dahil olmak üzere birçok noktaya tramvay ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Antalya tramvay hattına ve nostalji tramvayı hattına belirtilen linklerinden; Antalya tramvay hattı ve nostalji tramvayı hattı saatlerine de yine belirtilen linklerinden ulaşabilirsiniz.

 • Tramvay ücreti: 2,40 TL
 • Nostalji Tramvayı ücreti: 2,40 TL

Otobüs

Tabi buna rağmen bazı noktalarda Tramvay ulaşımı yetersiz kalmaktadır. Eğer yerel halkın kültürünü, sıcakkanlılığını ve şehri merak edip uzun uzadıya görmek istiyorsanız size tavsiyemiz belediye otobüslerini kullanmanız olacaktır. “Burası benim için yeni bir şehir burayı tanımıyorum, gideceğim yeri bulamam” sözlerinizi işitir gibiyiz ama böyle düşünüyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü “Antalyakart” mobil uygulamasıyla gitmek istediğiniz yere hangi otobüs ile hangi güzergâhta gideceğinize ve otobüsünüzün durağınıza ne zaman geleceğine bu uygulamadan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 • Tek kişilik otobüs geçiş ücreti: 2,60 TL’dir.

Otobüsün en önemli avantajı tramvay saatlerinin 00.00’a kadar sürüyor olmasına karşın otobüslerin gece seferlerinin biraz daha seyrek olsa da sürekli olmasıdır. Antalya otobüs hatları güzergâh tablosunu linkten öğrenebilirsiniz.

Taksi

Eğer bunları tercih etmek istemeyip “buraya her zaman gelemiyorum gideceğim yere rahat gideyim” gibi bir düşünceniz olması durumunda size tavsiyemiz herhangi bir elektrik direğinde bile kolayca bulabileceğiniz taksi çağırma düğmesi veya yolun kenarında kolayca durdurabileceğiniz bir taksi olacaktır.

Taksimetre başlangıç ücreti:

 • Taksimetre açılış ücreti: 4 TL’dir.
 • Taksimetre (ücret/km): 3,60 TL’dir.

Antalya’da taksi ulaşımı çok fazla turist aldığından ücretlendirme yabancı piyasaya göre yapılmakta ve dolayısıyla da diğer toplu taşıma araçlarına nazaran daha pahalı olmaktadır. Taksicilerle sıkı bir fiyat pazarlığı yapmanız kesinlikle mantıklı olacaktır. Taksiye binmeden önce fiyat anlaşması yapıp taksimetrenin açıldığını kontrol etmek gerekmektedir. Ancak taksi en rahat ve kesin ulaşım yöntemlerinden biridir.

 • Antalya’da bineceğiniz taksiler, günün her saatinde aynı ve tek tarife üzerinden ücret almaktadır.
 • Merkez dışındaki ilçelerde taksimetre açılış ücreti 5,50 TL olup, (ücret/km): 6 TL’dir.

Antalya Havalimanı’ndan gidilebilecek noktaların belirlenmiş ortalama ücretlendirmesi aşağıdaki gibidir;

Antalya HavalimanıOtogar70 – 75 TL
Meydan ve Çevresi50 – 55 TL
Terracity AVM – Lara45 – 50 TL
Markantalya AVM60 – 65 TL
5M Migros65 – 70 TL
Akdeniz Üniversitesi Kampüs65 – 70 TL
Alanya90 $ – 80 €
Belek50 $ – 40 €
Beldibi50 $ – 45 €
Kiriş65 $ – 60 €
Çamyuva65 $ – 60 €
Side – Sorgun – Manavgat65 $ – 60 €

Araç Kiralama

Bunların yanında eğer Antalya’ya iş seyahati amacı ile gitmeyi düşünüyor veya hiçbir aracın kalkış saatine ve güzergâhına  bağlı kalmak istemiyor yani tercihinizi konfordan yana kullanmak istiyorsanız araç kiralamak da oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. Özellikle Antalya Merkez – Alanya arası  yolculuğun otobüsle 2,5 saat sürdüğünü öğrendiğinizde tercihinizde ne kadar haklı olduğunuzu anlamış olacaksınız.

Deniz Otobüsleri

Antalya ulaşımda kullanabileceğiniz diğer ulaşım imkânı da deniz otobüsüdür. Deniz otobüsü “Antalya – Kemer” arası seferlerini düzenleyip Antalya Kaleiçi Yat Limanı’ndan kalkıp Kemer Yat Limanı arası gidip gelmektedir. Deniz otobüsü yaz mevsimi boyunca 9.00, 12.00 ve 17.00 saatlerinde Kaleiçi Yat Limanı’ndan, 10.30, 13.30 ve 18.30 saatlerinde Kemer Marina’dan karşılıklı sefer yapmaktadır. Sizler de Kemer’e geçerken bu deniz otobüslerini kullanabilir seyahatinize bir de deniz yolculuğu gibi Akdeniz’in masmavi deniz manzarası eşliğinde seyahat etme şansını ekleyebilirsiniz.

 • Bir kişilik tam ücret 15 TL’dir.

Bu bilgiler daha çok Antalya’nın merkez ilçelerini kapsamaktadır. Alanya, Finike, Kaş, Demre, Kemer, Manavgat gibi ilçelerde tramvay imkânı henüz mevcut değildir. Bu yüzden bu ilçelerde otobüsleri kullanmanız, araba kiralamanız, veya bir taksi ile gitmek istediğiniz yere ulaşmanız bu ilçelerin ölçek bazında çok da büyük olmamalarından sizin için pek bir maddi kayba sebep olacağını zannetmiyoruz. Hatta bizce bu ilçelerde yürüyerek buraların güzelliklerini ve Akdeniz’in eşsiz iklimini hissetmenizin sizi gayet tatmin edeceği kanaatindeyiz.

Bu yazı Antalya serisinin 2 / 6 yazısıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu