AntalyaTürkiye

Antalya Şehir İçi Ulaşım

Tramvay, Otobüs, Taksi ve Araç Kiralama olmak üzere 4 farklı başlık altında topladığımız Antalya Şehir İçi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır;

Not

Tramvay

Antalya’nın merkez ilçelerinde (Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa) kullanılan toplu taşıma aracıdır. Antray olarak da adlandırılmaktadır. İlk olarak 1999 yılında açılmış olup günümüzde 48 km uzunluğa sahip 4 farklı hattan oluşmaktadır;

Hat Güzergâh
T1A Fatih ⇔ Havalimanı
T1B Fatih ⇔ EXPO
T2 (Nostalji Tramvayı) Müze ⇔ Zerdalilik
T3 Varsak ⇔ Müze

Not

Otobüs

Antalya içi ulaşımda hizmet veren çok sayıda otobüs bulunmaktadır. Bunlardan büyük çoğunluğu özel şirketlere, diğerleri ise belediyelere aittir. Özel şirketlere ait otobüsler ilçeler arası yolculukta, belediye otobüsleri de ilçe bazında görev almaktadır.

Not

  • Antalyakart sistemine ait Tam Kart kullanarak ödeme yapılır.
  • Antalya Havalimanı – Şehir Merkezi arası ulaşımda 600 veya 800 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.
  • İlçeler arası yolculuk için ilgili ilçenin otogarına gitmeniz gerekiyor. İlçeler Arası Otobüs Bileti Fiyatları
  • Google Maps yerine Moovit uygulamasını kullanmanızı öneririz.

Taksi

Bu şehirde kullanımını tavsiye etmediğimiz ulaşım araçları. Gerçekten çok pahalılar. Hatta belirli noktalar arası ücretlendirme yabancı piyasaya göre yapılmakta. Binmeden önce sıkı bir fiyat pazarlığı yapmanız gerekiyor. Diyelim ki anlaştınız, taksimetrenin açıldığını kontrol etmenizde de fayda var!

“Normal Şartlar” Altında Taksi Ücretleri
Taksimetre Açılış 7₺
Km Başı 7₺
İndi – Bindi 20₺

Not

  • Havalimanı – İl/İlçeler arası ortalama taksi ücretlerine buradan göz atabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hiçbir toplu taşıma aracının kalkış saatine veya güzergâhına bağlı kalmadan stressiz bir gezi yapmak harika bir duygu. Ki söz konusu olan şehir Antalya. Yol üzerinde gördüğünüz her köye kasabaya girip fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Öyle anlar oluyor saatlerce manzarayı seyrediyorsunuz. Ayrıca park derdi yok, trafik yok. Hafif yaz esintisi, mavi yeşil doğa, tarih ve siz. İmkanınız varsa değerlendirmenizi öneririz.

Antalyakart (Tam Kart)

Antalya merkez ilçelerindeki (Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa) tüm halk otobüslerinde ve tramvaylarda geçerli olan ulaşım kartıdır. 11,50 ₺ karşılığında yetkili bayilerden ve dolum noktalarından temin edebilir, daha sonra ise içerisine istediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz. Her basımda 5,20 ₺ bakiyeden çekilir.

Not

  • Kart aynı anda birkaç kişi tarafından kullanılabilir.
  • Otobüs ve tramvaylar arasında, veya kendi aralarında 1 saat içinde 1 kere aktarma yapabilirsiniz. Aktarma ücreti 1,50 ₺.
  • Son mevzuata göre Antalyakart ancak HES kodu tanımlanmışsa kullanılabilir. Buradan HES kodunu tanımlayabilirsiniz. Eğer HES kodunuz yoksa bu sayfaya göz atabilirsiniz.
  • Kartınıza buradan veya Mobil Antalyakart uygulaması (App Store / Google Play Store) aracılığı ile online olarak da yükleme yapabilirsiniz. Yalnız yükleme, ödeme işlemi gerçekleştirildikten sonra ilk toplu taşımaya binişinizde kartınıza aktarılır. Araca binişinizde kart okutma cihazından “online dolum” seçeneğine basmanız ve sonrasında kartınızı cihaza okutmanız gerekmektedir. Bu işlemin sonunda dolum işleminiz gerçekleşecektir. Daha ayrıntılı açıklama için Mobil Uygulama Kullanım Klavuzunu okuyabilirsiniz.

Bu başlık Antalya serisinin 2. yazısıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu