YENİOrta Amerika Çok Yakında!
AntalyaTürkiye

Antalya Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Verimli ve düz bir arazide kurulu olan Antalya, eşsiz güzellikteki plajları, doğa harikası koyları, yemyeşil ormanları ve şaşırtıcı sayıda antik kalıntıları olan bir kıyı bölgesidir. Eğlence denilince akla gelen çılgın gece kulüpleri ve ekstrem spor olanakları ile de dünya turizminde adından sıkça söz ettiren Antalya, günümüzde her yıl minyonlarca turist ağırlayan heyecan verici büyük bir şehir haline gelmiştir. Sanat, Doğa, Tarih veya Kültür temalı gezi olanakları ile sizi oldukça tatmin edecek olan şehrin kuruluş hikayesini ise aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

M.Ö. 2. yy.’da kurulan şehir, adını tarihin yıpratıcılığına aldırmadan bugünlere kadar ulaşan önemli bir olaydan alıyor; Bergama (Pergamon) Kralı II. Attalos’un yanındakilere bana bir yeryüzü cenneti bulun emri üzerine bulunan bu şehir adını da bu kraldan alarak “Attalos Yurdu” olarak kuruluyor. Bergama Krallığı yıkılınca Roma’nın ve sonrasında Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine giren şehir, Anadolu Selçuklular döneminde Türklerin eline geçiyor. Daha sonrasında ise Osmanlı egemenliğine giren Antalya, bugün Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline geliyor.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (18 ºC – 7 ºC) Nisan (22 ºC – 11 ºC) Mayıs (27 ºC – 16 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (33 ºC – 20 ºC) Temmuz (36 ºC – 24 ºC) Ağustos (36 ºC – 24 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (33 ºC – 20 ºC) Ekim ( 27 ºC – 15 ºC) Kasım (21 ºC – 10 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (15 ºC – 6 ºC) Ocak (13 ºC – 4 ºC) Şubat (14 ºC – 4 ºC)

Genel bir turistik gezi planlamasında en önemli iki faktör olan “İklim” ve “Fiyat”ın özellikle yaz aylarında gelen milyonlarca turist sebebiyle artış göstermesinden kaynaklı ilkbahar ve sonbahar aylarında Antalya’ya gezi planlamanız sizler için daha faydalı olacaktır. Tatil köyleri, otelleri, bungalov evleri ve otelleri ile birlikte her bütçeye hitap eden 800’ü aşkın konaklama tesisine sahip Antalya’da her turistik şehirde olduğu gibi yaz aylarında turist sezonuyla birlikte araç kiralama ve konaklama ücretlerinde artış olmaktadır. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar aylarında bir Antalya gezisi planlamanız bütçeniz için daha kârlı olmaktadır. Ancak, sadece yaz aylarında seyahate çıkabiliyorum diyorsanız, yaz öncesinden bir otel rezervasyonu yapmanız veya bir pansiyon tutmanız sizler için oldukça mantıklı olacaktır. Kış aylarının yağışlı; yaz aylarının ise sıcak ve nemli olmasını da göz önünde bulundurarak bir gezi planı oluşturmanız tavsiyemizdir.

Antalya Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
60 ₺ 170 ₺ 450 ₺
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Antalya serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.