YENİOrta Amerika Çok Yakında!
İstanbulTürkiye

İstanbul Konaklama Bölgeleri

3 dk okuma süresi

İstanbul 39 farklı semti olan ve yüzölçümüne aldırmadan gelişmeyi başarabilmiş bir Metropol şehridir. Konaklama açısından birçok yerde otel, apart otel, hostel veya pansiyon gibi konaklama türleri rahatlıkla bulunabilmektedir. Ancak kısa süreli gezi planlarınız için en iyi tercihlerin turistik gezi noktalarına yakın yerler olduğunu unutmayın. Bu yazımızda sizlere basta Beyoğlu olmak üzere, Kadıköy, Fatih, Üsküdar ve Beşiktaş semtlerinin konaklama açısından avantajlarından bahsedeceğiz. O zaman haydi başlayalım…

Beyoğlu

16. yüzyılın ilk yarısında, içinde tek tük yapıların yer aldığı, bağlık bahçelik bir alan olan zamanla ise her kültürden insana ev sahipliği yapıp İstanbul’un en kozmopolit semti olmaya hak kazanan Beyoğlu.

Yapilabilecekler;

  • Dönemin estetik anlayışını yansıtan “Art Nouveau” mimari tasarımındaki yapıları ile Fransız sokağında keyifli vakit geçirebilir,
  • Küçük büfelerde satılan meşhur çikolatalarla ağzınızı tatlandırabilir,
  • “İnci Pastanesi”nde lezzetli profiteroller yiyebilir,
  • Biraz manzara görmek isterseniz “Cihangir Merdivenleri”ne çıkıp gün batımını izleyebilir,
  • Tarihi “Galata Kulesi” manzarasında Türk kahvesi ve lokumu tadabilir,
  • İstiklal Caddesi’nde yer alan kırmızı-beyaz renkli nostaljik tramvaya binebilir,
  • Açık hava sinemalarında yazın o narin esintisinde unutulmaz bir an yaşayabilirsiniz.

Konaklama açısından birçok avantaja sahip olan ve İstanbul’u İstanbul yapan bu semte gösterdiği değerler neticesinde listemizdeki ilk sırayı veriyoruz.

Kadıköy

Tarihi sinema ve tiyatro salonlarının yer aldığı birçok kültür merkezi ile dolu olan bu semt, denize olan yakınlığı, gözde barları, çılgın gece kulüpleri, otantik kafeleri, ulaşım olanakları ve neşeli insanlarıyla yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çekmeyi başarmıştır. İstanbul’un bu mütevazı semtine, içerdiği farklı konaklama türleri ve sanatsal atmosferi nedeniyle listemizde ikinci sırayı veriyoruz.

Fatih

İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı, Tarihi Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı ve Sultan Ahmet Camii, Meşhur Vefa Bozacısı ve son olarak dillere destan Gülhane Parkı.

Tarihî yarımada yani Fatih semti, üzerinde yer alan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserlerle adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. “Gezi Planı”nda da yer olan bu eserler İstanbul’a yolu düşenin ilk gezi noktalardandır. Semtte yürürken kendinizi kaptırıp Osmanlı yıllarına gidebilir, Sultan Ahmet Camii’nin civarındaki restoranlarda meşhur “Kuru Fasulye-Pilav” olarak bilinen lezzetli yemeği yiyebilir, Vefa Bozacısı’nda bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olan Bozayı yudumlayabilir ve Mısır Çarşısı’nda renkli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Konaklama açısından adeta bir cennet olan bu semt, içerdiği tarihi yapılar nedeniyle diğer semtlere göre daha pahalı olabilmektedir. Bütçeniz eğer buna yetiyor ve kendini tarihi yerlere yakın bir konumda görmek istiyorsanız burası sizin için mantıklı olacaktır. Kendisine içerik ve bütçe durumundan dolayı listemizde üçüncü sırayı veriyoruz.

Üsküdar

Adına şarkılar yapılıp, şiirler yazılan bu güzide semt, denize olan yakınlığı ve tarihi yapıları ile geçmişten günümüze birçok yerli ve yabancı turistin gözdesi olmuştur.

İstanbul’un Anadolu yakasında boğaz kıyısında yer alan ve tarihi Kız Kulesi ile bütünleşen bu bölge yerleşim yeri olarak kullanılmaya başladıktan sonra Fenikeliler, Megaralılar, Romalılar, Atinalılar ve Spartalılar gibi birçok milletten topluluklar yaşamıştır.

Haçlı seferleri sırasında yağmalandıktan sonra bir süre Latin uygarlığı egemenliğinde kalan bu semt zamanında birçok padişahın da konaklama noktası olarak tanınmıştır.

Birçok gezi noktasına olan yakınlığı ve doğa ve kültürel açısından sahip olduğu harikalar nedeniyle konaklamanın çok cazip olduğu bu semte listemizde dördüncü sırayı veriyoruz.

Beşiktaş

Beşiktaş, canlı ve renkli semt yaşamı, çarşısı, balık pazarı, kültür ve sanat etkinlikleri, gece hayatı, tarihi binaları, deniz kenarı, dinlence ve yeme içme yerleri ve vapur iskeleleri ile birlikte İstanbul’un Avrupa yakasında Boğaziçi girişinde bulunan en popüler ilçelerden birisidir.

Ülkenin en zengin ve refah semtlerinden biri olarak bilinen bu semt fiyat açısından birçok yere göre daha pahalı olan fakat sonuna kadar hakkını veren bir konaklama mekânıdır. Yine deniz kenarında bulunan bu semt Ortaköy, Eminönü, Kadıköy ve Üsküdar gibi birçok merkezi noktalara da hızlı ulaşım olanağı sağlamaktadır. İnsanları, tarihi, sanatı ve kültürü nedeniyle kendisine listemizde beşinci sırayı veriyoruz.

Bu başlık İstanbul serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.