YENİOrta Amerika Çok Yakında!
İstanbulTürkiye

İstanbul Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, geçmişten günümüze en başta Roma İmparatorluğu olmak üzere Bizans İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’na sahip olduğu ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel önemi ile başkentlik yapmıştır.

Ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür, din ve sanat merkezi olma özelliğini sürdüre gelmiş bu kozmopolit şehir Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan, Asya ile Avrupa’yı ise ayıran İstanbul Boğazı’na ev sahipliği yapması nedeniyle jeopolitik önemi oldukça yüksektir. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde binlerce yıl egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Hatta İstanbul’un önemine binaen Müslümanların inancına göre Hz. Muhammed, “Kostantiniye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” şeklindeki sözleri üzerine İstanbul, Müslümanlarca çok önemli bir hale gelmiştir ve bu sözlerin şerefine mazhar olabilmek için defalarca çabalamışlardır. İstanbul fethedilme tarihi olan 1453 yılına kadar kayıtlarda kesin sayı belli olmasa da toplamda 29 defa kuşatılmıştır ve bu kuşatmaların 14 tanesi Müslümanlara aittir.

Aşk hikâyelerinin geçtiği, kavuşamayanların ise adına şiirler yazdığı, her sokağında ayrı bir hikâye ayrı bir gizem taşıyan İstanbul’da, Bizans-Osmanlı mutfağına ait damakta tat bırakan leziz yemekleri deneyebilir, tarih, sanat ve doğa anlamında geziye doyabilir, küçük molaları deniz kenarındaki kafelerde simit çayla taçlandırabilir veya renkli ve zengin gece hayatına adım atıp çılgın bir gece yaşayabilirsiniz. Bu güzide şehre için 3 ila 6 gün arasında bir gezi planlamanızı önerir iyi yolculuklar dileriz.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (14 ºC – 6 ºC) Nisan (19 ºC – 10 ºC) Mayıs (24 ºC – 14 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (28 ºC – 18 ºC) Temmuz (31 ºC – 21 ºC) Ağustos (31 ºC – 22 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (27 ºC – 17 ºC) Ekim ( 21 ºC – 13 ºC) Kasım (16 ºC – 9 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (11 ºC – 5 ºC) Ocak (9 ºC – 3 ºC) Şubat (10 ºC – 3 ºC)

İstanbul’un iklimi, Türkiye’de Karadeniz ile Akdeniz iklimi arasında geçiş özelliği gösteren bir Marmara iklimidir. 4 mevsimi de yaşayan ve her mevsimin ayrı güzel manzaralara ev sahipliği yaptığı İstanbul’un yazları sıcak ve nemli; kışları ise soğuk, yağışlı ve bazen karlıdır. “Fiyat” ve “İklim” faktörlerini göz önüne aldığımızda ilkbahar ve yaz aylarının İstanbul’a turistik bir gezi yapmak için en uygun zaman olduğunu görmekteyiz. İlkbahar aylarındaki hava sıcaklığı turist sayısına etki etmekte ve dolaylı olarak fiyatlarda düşüşler yaşanmaktadır. Yaz aylarında ise şehir çapında yer alan görülmeye değer birçok etkinlik sizler için bir avantaj olabilmektedir.

İstanbul Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
80 ₺ 200 ₺ 500 ₺
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık İstanbul serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.