YENİOrta Amerika Çok Yakında!
KapadokyaTürkiye

Kapadokya Konaklama Bölgeleri

2 dk okuma süresi

Kapadokya, hayranlık uyandıran doğal harikalarla dolu büyüleyici bir bölgedir. Dünyanın dört bir yanından, jeolojik kaya oluşumlarını incelemek, sıcak hava balonlarına binmek ve Anadolu’nun bu yöresine ait yaşam tarzını deneyimlemek için gelen gezginlere, “Kapadokya’da nerede kalmalıyım?” sorusunun cevabını vermek hiç de kolay değil. Çünkü bu soruyu yanıtlayacak birbirinden farklı yüzlerce alternatif var. Bizler bu alternatiflerin arasından en mantıklı olan 5 farklı bölgeyi seçtik. Bunlar sırasıyla Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Avanos ve Çavuşin bölgeleridir…

Ürgüp

Ürgüp, Nevşehir İlinin Kapadokya bölgesinde yer alan ilçesidir. Hareketli ve eğlenceli gece hayatına sahiptir. Şaraphanesi, kaya oymalı şarap mahzenleri ve üzüm bağları ile unludur. Antik veya modern seçenekleriyle bütçenize göre konaklayabileceğiniz çok sayıda mağara otel çeşidi bulunmaktadır. Gezi noktalarına ulaşımı yürüyerek sağlayabilirsiniz. Nevşehir veya Kayseri Havalimanı ile arasındaki ulaşım oldukça kolaydır. Avanos, Göreme, Nevşehir ve Mustafapaşa’ya giden toplu taşıma seferleri diğer bölgelere göre daha gelişmiştir.

Göreme

İnsan ve doğa uyumunun eşsiz bir örneği olan Göreme, Nevşehir ili Merkez ilçesine bağlı bir beldedir. Bu beldenin doğal sınırları, onu çevreleyen yüksek kayaçlar ve içindeki peri bacaları tarafından çizilmiştir. İnanılmaz doğal hazineler sunan bu belde, Kapadokya Bölgesi’ndeki en cazip konaklama imkânlarını sunmaktadır.

Her bütçeye uygun konaklama imkânının rahatlıkla bulunabildiği Göreme, sıcak hava balonları, Göreme Tarihî Millî Parkı ve dağ bisikleti, trekking veya yamaç paraşütü gibi spor olanakları ile de oldukça unludur.

Not

  • Gezilecek birkaç yerin dışında beldenin çoğu konaklama alanlarından, seyahat acentalarından, halı dükkanlarından, hediyelik eşya mağazalarından ve restoranlardan oluşmaktadır.
  • Bazı konaklama alanlarında mevcut olan yüksek seviyedeki nem, solunum güçlüğü çekenler için tehlike arz etmektedir.
  • İnsan kalabalığı, motosiklet ve inşaat gurultusu bölgenin diğer dezavantajlarından bazılarıdır.

Uçhisar

Lüks otellerinin bulunduğu Uçhisar Beldesi, konforlu bir tatil dileyen ve olağanüstü gün batımı manzarası görmek isteyen ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Avanos

Avanos, Nevşehir İline bağlı olan ve çanak çömlekleri ile unlu olan bir ilçedir. Burada çok sayıda atölyeden birini ziyaret edebilir ve çarkın başına geçip çömlek yapmayı deneyebilirsiniz. Konaklama imkânları ve yöresel tatları deneyebileceğiniz restoran olanakları bir hayli fazladır.

Çavuşin

Avanos ilçesi ve Göreme beldesi arasında bulunan, karmaşadan, kalabalıktan ve gürültüden uzak, sessiz sakin bir yerleşim yeridir. Bu rahatlığı arayan ziyaretçilerin birinci önceliğidir. Çavuşin-Avanos arası 4.3, Çavuşin-Göreme arası ise 4.1 Km’dir.

Bu başlık Kapadokya serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.