YENİOrta Amerika Çok Yakında!
KievUkrayna

Kiev Şehir İçi Ulaşım

1 dk okuma süresi

Kiev, ulaşım konusunda her ne kadar yeterli düzeyde konfor ve güvenlik sağlamasa da şehir içi ulaşım kapsamında çok çeşitli alternatif ulaşım araçları bulunmaktadır. Ancak, gezilecek yerlerin veya konaklama bölgelerinin, merkezi ve birbirine yakın konumda olmaları nedeniyle bu yazımızda sizlere gerekli gördüğümüz sadece iki farklı başlıktan bahsedeceğiz;

Not

  • Günümüzde Kiev’de iki farklı havaalanı bulunmaktadır. Bunlarda birisi Boryspil Uluslararası Havaalanı (Міжнародний аеропорт Бориспіль) diğeri ise Kiev-Zhulyany Uluslararası Havaalanı’dır (Міжнародний аеропорт Київ-Жуляни).
  • Şehrin merkezi konumu Khreshchatyk Caddesi (Вулиця Хрещатик) kabul edilmektedir.

Araç Kiralama

Konforlu bir seyahat için tercih edilebilir bir yöntem olan Araç Kiralama, Avrupa şartları gereği bir hayli zorlayıcı olabiliyor. Günümüzde Kiev, ülkenin başkenti ve ekonomik merkezi olduğundan dolayı yoğun bir çalışan nüfusa sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde cadde üzeri boş bir park yeri bulmak neredeyse imkânsızdır. Ayrıca, sabah ve akşam saatlerinde oluşan trafik, insanı çileden çıkartabilecek seviyelere gelebilmektedir. Eğer araç kiralamada kararlıysanız, şehir merkezinde “sabit ücret” belirlenmiş herhangi bir park yerinin mevcut olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz bölgeye göre muhtemel park ücretleri 7 ila 15 Grivna arasında olacaktır.

  • Boryspil Uluslararası Havaalanı (Міжнародний аеропорт Бориспіль) ile Khreshchatyk Caddesi (Вулиця Хрещатик) arası ortalama yolculuk süresi 30dk’dır.
  • Kiev-Zhulyany Uluslararası Havaalanı (Міжнародний аеропорт Київ-Жуляни) ile Khreshchatyk Caddesi (Вулиця Хрещатик) arası ortalama yolculuk süresi 20dk’dır.

Taksi

Aile veya arkadaş grubu gibi kalabalık bir seyahat ekibiyseniz, yanınızdaki bavullarla toplu taşımanın zor olacağını düşünüyorsanız veya park ve trafik sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız taksi kullanımı sizler için oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. Fakat, Kiev’deki taksi şoförleri genel itibariyle ücret konusunda sıkıntı çıkartabiliyor. Bu nedenle, pazarlıkla vakit kaybetmemek için havaalanı kablosuz ağını kullanarak popüler taksi uygulamalarından Uber veya Uklon’u indirebilir, böylece daha konforlu, güvenli ve ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz.

  • Boryspil Uluslararası Havaalanı (Міжнародний аеропорт Бориспіль) ile Khreshchatyk Caddesi (Вулиця Хрещатик) arası yolculuk ücreti (UBER) ₴ 340 ile ₴ 430 Ukrayna Grivnası arasındadır.
  • Kiev-Zhulyany Uluslararası Havaalanı (Міжнародний аеропорт Київ-Жуляни) ile Khreshchatyk Caddesi (Вулиця Хрещатик) arası yolculuk ücreti (UBER) ₴ 110 Ukrayna Grivnasıdır.

Bu başlık Kiev serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.