YENİOrta Amerika Çok Yakında!
SantoriniYunanistan

Santorini Gezilecek Yerler

3 dk okuma süresi

Kireç badanalı bembeyaz evleri, mavi kubbeli şirin kiliseleri ve de seyrine doyum olmayan günbatımı manzaraları ile bilinen Santorini, Ege Denizi’nde, anakaranın yaklaşık 200 km güneydoğusunda bulunan volkanik bir Yunan adasıdır. Kiklad adalar grubunun da bir parçasıdır.

Genellikle sakin ve romantik bir balayı tatili yapmak için tercih edilir. Zaten zannedilenin aksine öyle çok da gezip görülecek bir tarafı yok. Birkaç köy/kasaba, antik kalıntılar ve de balıkçı restoranlarının bulunduğu küçük güzel bir koy. Bu kadar. Amaç manzaraya karşı olabildiğince güzel vakit geçirmek, kafa dinlemek burada.

Peki ya plajları? diye soracak olursanız volkanik bir adaya ait olmalarının dışında pek bir özelliği yok. Orta kalitedeler. Bazı yerler çok yosunlu olsa da deniz temiz ve berrak. Ancak hem kumsal hem de deniz tabanı taşlı.

Bu kadar mı yani? Evet bu kadar 🙃 . Özetle böyle işte Santorini. Ama merak etmeyin konuyu aşağıda biraz daha detaylı ele aldık. Bu arada, yazıklarımızdan dolayı sakın heyecanınızı kaybetmeyin çünkü genel vibe gerçekten muazzam. Hatta kesinlikle ikinci bir geziyi hak ediyor haberiniz olsun.

Fira

Adanın merkezi olarak bilinen Fira kasabası. Oia kadar turistik, ancak Oia’dan çok daha kabalık ve gürültülü. Muhtemelen ulaşım ağının da merkezi olmasından kaynaklanıyor. Balayına gelen çiftlerdense ailelere hitap eden bir yönü var. Alışveriş, gece hayatı ve yeme-içme bu kasabanın sorumluluğunda.

Görülmeye değer turistik noktalardan birisi Ypapantis Metropoliten Kilisesi diğeri ise Fira Tarih Öncesi Müzesi. Kilise oldukça alımlı. İçi güzel fresklerle süslenmiş, huzur verici bir avluya sahip. Müze ise çeşitli kazılardan elde edilen ve birçoğu Neolitik Çağ’a ait olan çok sayıda antik esere ev sahipliği yapıyor.

Oia

Yel değirmenli fotoğraflardan aşina olduğumuz bir köy burası. Daha çok çiftlere hitap ediyor. Gün batımını seyredebileceğiniz en güzel bölge olarak geçiyor, ki kesinlikle çok doğru. Bu arada diğer bölgelere nazaran köyün kendisi de manzara kadar çekici. Özellikle, akşam vakti ışıklandırmalarla beraber harika bir ortam oluyor.

Not

  • Burada bolca butik mücevherat ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Firaya göre fiyatlar çok daha uygun, ayrıca çeşitlilik de fazla.
  • Restoran önerisi için yazının sonundaki haritaya göz atabilirsiniz.

Ammoudi Bay

https://www.flickr.com/photos/andip66/29306625228/

Adanın en sevilen noktalarından biri. Birbirinden güzel balık restoranları ile dolu. Tarifsiz bir manzarası var. Oia köyünün hemen aşağısında yer alıyor. Ulaşımı kolay, yalnız geri dönüş yolu zor. Merdivenler çık çık bitmiyor. Eğim de oldukça fazla. Ama yine de değiyor.

Not

  • Burada Sunset Ammoudi by Paraskevas adlı restoranda yemek yedik. Tabaklar gayet iyiydi. Yalnız özellikle  Kaparili Yunan Salatası (Traditional Greek) ve Banoffee tatlısı mükemmeldi. Kesinlikle denemelisiniz.

Akrotiri

MÖ 1600’lü yıllarda insanlık tarihindeki en büyük volkanik patlamalardan biri gerçekleşmiş burada. Adadaki yaşamı yerle bir eden, Minos Uygarlığını tarih sahnesinden silen bir patlama. İtalya’daki Pompeii benzeri bir durum anlayacağınız.

Gördüğünüz fotoğraf ise patlama sonucu yer altında kalan ve 1967’den sonra zamanla gün yüzüne çıkarılmış olan antik şehri barındırıyor. Bölge zamanla sergi alanı haline getirilmiş. Bu tarz arkeolojik kalıntıları incelemekten hoşlanıyorsanız kesinlikle gidip görmeye değer.

Antik Thera

MÖ 9. yüzyıldan MS 726’ya kadar birçok farklı uygarlık tarafından kullanılmış olan Antik Thira (Fira) kentidir. Fotoğrafta görülen tarihi kalıntılar, 1895-1904, 1961-1982 ve 1990-1994 yılları arasında yapılan çeşitli arkeolojik araştırmalar ve kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılmış.

Not

  • Bir noktadan sonra arabayı bırakıp yürümeniz gerekiyor. Kalıntılar dağın tepesinde yer alıyor. Yalnız manzara harika.

Kızıl Plaj

Adını, etrafındaki kızıl renkli tortul kayaçlardan alan oldukça küçük bir plaj. Her ne kadar şezlong ve şemsiye kiralama imkânı bulunsa da özellikle yaz aylarında yaşanan yoğunluk nedeniyle yer bulmak bayağı zorlaşıyor.

Vlychada Plajı

Santorini’deki çoğu plaj gibi sığ sulara, koyu renk bir kumsala ve bolca çakıl taşlarına sahip olan bu plaj, arkasında yer alan kaya oluşumları ile oldukça dikkat çekiyor. Eğer sakin bir yer arıyorsanız burası denize girmek için mantıklı bir seçim olacaktır.

Perissa Plajı

Adanın en uzun plajı diyebiliriz. Diğer plajlara göre çok daha hareketli. Kenarda yer alan yeme-içme alanları nedeniyle de oldukça fazla tercih ediliyor.

Kamari Plajı

Perissa plajıyla benzer özelliklere sahip fakat çok daha sakin olan bir diğer siyah renkli plaj.

Bu başlık Santorini serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.