YENİOrta Amerika Çok Yakında!
AvustralyaSidney

Sidney Konaklama Bölgeleri

3 dk okuma süresi

Sidney, ekonomik pansiyonlardan beş yıldızlı lüks otellere ve pitoresk çiftlik evlerinden harika tatil köylerine (Resort Otel) kadar birçok farklı konaklama birimine ev sahipliği yapmaktadır. Bu yazıda ise bizler, başlıca konaklama birimi olan otellerin ve pansiyonların çoğunlukta olduğu 11 farklı konaklama bölgesinden bahsetmiş bulunmaktayız.

Her bölgeyi kendi karakteristik özelliklerine göre değerlendirdiğimiz bu bilgilendirici yazıda seçim sizin. Buyurun başlayalım…

Sydney CBD

Gökdelenleri, beyaz yakalı ofis çalışanları, bankacıları ve şık giyinimli iş adamları ile şehrin ticaret merkezi olarak adlandırılan Sydney CBD, aynı zamanda içerdiği popüler restoranları, barları ve kafeleri; giyim modası ile ilgili ünlü markaları, renkli sanat galerileri ve lüks otelleri ile de modern şehir hayatını en iyi yansıtan bölgelerden biridir.

Birçok farklı konaklama biriminin varlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle turistler tarafından oldukça fazla tercih edilen bu bölgede gezinirken para sayma makinelerinin yankılanan sesleri eşliğinde sosyal sınıf farklılıklarına dair bazı acı gerçekleri de görmek zorunda kalıyorsunuz. O zaman asıl konunun para değil, insanlık olması gerektiğini anlıyor ve derin düşüncelere dalıyorsunuz. Ama merak etmeyin, sadece birkaç dakika sürüyor…

Potts Point & King Cross (Elizabeth Bay + Rushcutters Bay)

Photo by Belle Co from Pexels

Pubları, barları, eğlence mekanları, gece kulüpleri, genelevleri ve striptiz kulüpleri ile Sidney’de “red light district” olarak adlandırılan ve genellikle genç turistler tarafından tercih edilen oldukça ünlü bir bölgedir. Ekonomik açıdan da diğer bölgelere göre çok daha ucuzdur.

Darlinghurst

Samimi barların ve kafelerin yer aldığı oldukça canlı bir bölgedir. Şehrin LGBT merkezi olarak da bilinmektedir. Özellikle şehir merkezine yakın olmak isteyen fakat konaklamaya çok geniş bir bütçe ayıramayan turistler tarafından tercih edilmektedir.

Paddington

Paddington, Sydney

Harika barları, keyifli kafeleri ve ilginç mimariye sahip evleri ile çok sevimli ve fotojenik bir bölgedir. Eğer sessiz sakin bir yerde kalmak istiyor ancak şehir hayatından da kopmak istemiyorsanız, Paddington sizler için mantıklı bir seçim olacaktır.

Surry Hills

Dünyaca ünlü restoranları, uygun fiyatlı konaklama imkânları ve ulaşım kolaylığı nedeniyle tercih edilen bu bölge, alışveriş tutkunları tarafından da büyük rağbet görmektedir.

Glebe

Glebe point road, sydney

Süslü tarihi binaları, antika kitapçıları, küçük sanat galerileri, leziz menülere sahip restoranları ve yemyeşil parkları ile turistler arasında entelektüel bir havası olan popüler bir bölgedir.

Balmain

Havalı restoranları, kafeleri, pubları, yemyeşil ağaçlarla kaplı sokakları ve lüks mimariye sahip evleri ile bilinen Balmain, aristokratların ve burjuvaların (Avustralya’nın varlıklı aileleri, ünlü yazarları, aktörleri, film yönetmenleri, müzisyenleri ve sanatçıları) yaşamakta olduğu popüler bir bölgedir.

Manly (360°)

Gel gelelim meşhur Manly bölgesine. Bu bölgenin meşhur olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle sörf yapmak için tercih edilen okyanus plajı, yemyeşil ağaçlarla kaplı sahil yanı yürüyüş parkurları ve muhteşem manzaralara tanıklık edebileceğiniz her bütçeye uygun konaklama imkânları bu nedenlerden bazılarıdır.

Şehir merkezinden tamamen farklı bir havaya sahip olan Manly’de gün içerisinde ansızın eğlenceli performans gösterileri ile karşılaşabilir, özellikle yaz sezonunda açılan renkli alışveriş mağazalarına girebilir veya harika yeme-içme olanaklarından da faydalanabilirsiniz.

Newtown

Antikacıları, vintage mağazaları, kitapçıları, plak dükkanları ve çeşitli dünya mutfaklarından leziz içeriklere sahip restoranları ile popüler olan bu bölge, siyah-beyaz kovboy filmlerinde sallanan sandalyesinde mızıka çalan yaşlı amcaları hatırlatıyor bize.

Bondi Beach

Manly ile karşılaştırıldığında şehir merkezine çok daha yakın olması nedeniyle özellikle yaz sezonunda turist kalabalığından geçilmeyen, ancak sörf tutkunlarının vazgeçilmezi Bondi Beach’e gitmeden, muhteşem Pasifik Okyanusu manzaralarını görmeden ve bu manzaraya eşlik eden kaliteli yemek restoranlarında vakit geçirmeden de edilemeyen harika bir bölgedir.

Coogee (360°)

Turist kalabalığından uzak sessiz sakin bir sahil banliyösüdür. Yeterli genişlikte bembeyaz bir kumsala, samimi kafe ve barlara ve de güzel bir manzaraya sahiptir. Ayrıca şehir merkezine olan ulaşım kolaylığı, ucuz konaklama imkânlarının varlığı ve turistlerden ziyade daha çok yerli halktan kimselerle tanışabilme olanağı nedeniyle kendisi konaklama anlamında ilk tercihimizdir.

Bu başlık Sidney serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.