YENİOrta Amerika Çok Yakında!
ViyanaAvusturya

Viyana Gezilecek Yerler

10 dk okuma süresi

Viyana, görülecek ve tecrübe edilecek birçok esere, yapıya veya kültüre sahip olan büyük bir şehirdir. Seyahatinizi planlamak, nereden başlayacağınızı bilmek veya listenizde hangi turistik noktaların olacağını belirlemek elbette başlangıç itibariyle biraz zor olabilir. Ancak, sizin için hazırladığımız Viyana Gezi Planı sayesinde bu gibi zorluklarla karşılaşmayacağınızı umuyor ve iyi seyirler diliyoruz…

1) Hofburg

Hofburg İmparatorluk Sarayı, bu listedeki en önemli tarihi bina olabilir. Saray, Habsburg hanedanı ile başlayan her hükümdarın resmi konutuydu. Buna şu anki Avusturya Cumhurbaşkanı da dahil.

Saray 13. yüzyılda inşa edilmiştir ve Gotik, Barok, Rönesans, Klasisizm ve Rokoko dahil olmak üzere çeşitli mimari dönemlere ait detaylara sahiptir. Yapının bu kadar fazla mimari stile sahip olmasının nedeni ise her tahta geçen hükümdarın kendi isteği doğrultusunda saraya yeni bölümler eklemiş olmasıdır.

Saray genellikle her gün 09.00-17.30 saatleri arasında açıktır, Temmuz ve Ağustos aylarında ise saat 18.00’da kapanmaktadır. Bilet 18 yaş üzeri için 15 €, 6-18 yas arası çocuklar için 9 €’dur. 6 yaşından küçükler için ise ücretsizdir.

Not;

 • Günümüzde belirli bir kısmı cumhurbaşkanına tahsis edilen sarayın 3 bölümü müze haline getirilerek ziyarete açılmıştır;

1) Sisi Müzesi

Müzenin İmparatoriçe’ye ayrılmış altı odasını gezerken Sisi’nin inanılmaz hayatı hakkındaki büyüleyici gerçekleri keşfedebilir ve şahsi eşyalarına göz atabilirsiniz.

2) İmparatorluk Daireleri

İmparator Franz Joseph ve Imparatoriçe Elisabeth’in resmi ve özel odaları dahil olmak üzere, 600 yıldan fazla bir süredir Habsburg Hanedanı üyeleri tarafından kullanılan mobilya ve dekoratif eşyalar sergileniyor.

3) İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu

Tarihi on beşinci yüzyıla kadar uzanan bu bolumun kültürel öneme sahip eşsiz koleksiyonu kesinlikle görülmeye değerdir.

2) Kaiserliche Schatzkammer

“İmparatorluk Hazinesi” Hofburg İmparatorluk Sarayı’nda bulunmaktadır. Avusturya tarihi için çok önemli olan sayısız eserle dolu 21 odası bulunan bir müzedir. Ziyaretçiler, birkaç yüzyıl boyunca Habsburg İmparatorluk Evi tarafından toplanan çeşitli eserleri görebilirler. Hazine iki bölüme ayrılmıştır. Bir kısmı Habsburg Hanedanı’na, ikincisi ise dini eserlere adanmıştır.

Kaiserliche Schatzkammer, salı günleri hariç her gün 09.00-17.30 saatleri arasında açıktır. Biletin fiyatı 12 €’dur. On dokuz yaşın altındaki çocuklar hazineyi ücretsiz görebilirler.

Müzenin açılış saatleri ve bilet fiyatları hakkında bilgi almak veya bilet satın almak istiyorsanız belirtilen linklere tıklayabilirsiniz.

3) Österreichische Nationalbibliothek

18. yüzyılda İmparator Charles VI’nın emri doğrultusunda inşa edilmiş olan Avusturya Ulusal Kütüphanesi kuşkusuz dünyada bulabileceğiniz en çekici ve zarif kütüphanelerden biridir.

Gerçek bir sanat eseri olan bu yapının merkezinde ise Prunksaal (Devlet Salonu) adli ana oda bulunmaktadır. Barok mimarisinin muhteşem bir örneği olan devasa oda mermer heykellerle doludur ve çarpıcı fresklerle dekore edilmiş inanılmaz bir kubbe ile taçlandırılmıştır. Duvarlarında ise kestane rengi ahşap raflar ve onları dolduran 200.000’den fazla tarihi kitap yer almaktadır.

Müzenin açılış saatleri ve bilet fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız belirtilen linklere tıklayabilirsiniz.

4) Graben

Günümüzde lüks mağazalar, restoranlar ve kafelerle sıralanmış olan bu meşhur caddenin tarihi 12. yüzyıla dayanmaktadır. Roma döneminde Viyana’yı çevreleyen bir hendeğin üzerine inşa edilen cadde 18. yüzyılda moda rüzgârının estiği popüler bir mesire alanı haline gelmiştir. Özellikle Noel döneminde Viyana’yı ziyaret ediyorsanız, görkemli ve bir o kadar da renkli süslemelerin büyüsüne kapılıp kendinizi kaybetmenizi öneririz.

5) Stephansdom

1137-1160 yılları arasında inşa edilen, 1147 yılında ise dini veya ilahi bir amaca adanan (kutsanan) Stephansdom Katedral’i, geçmişte yaşadığı savaşlardan dolayı birçok kez hasar almış ve her defasında yenileme çalışmaları kapsamında restorasyon görmüştür.

Savaş esnasında yerel halk tarafından bir sığınak olarak da kullanılan yapı günümüzde Viyana’nın tam merkezinde görkemli Romanesk ve Gotik mimarisiyle ziyaretçilerini beklemektedir.

Not;

 • Katedral de kaçırmamanız gereken 2 önemli aktivite bulunmaktadır. Bunlardan birisi 137 metre yüksekliğindeki güney kulesine tırmanarak Viyana’nın muhteşem manzaranın tadını çıkarmak. Bir diğeri ise 18. yüzyılda yapılan arkeolojik kazılarda bulunan 10.000’den fazla Viyana vatandaşının kemik kalıntılarının yer aldığı yeraltı mezarlığını ziyaret etmek.
 • Ziyaret saatlerine ve online bilet alımına buradaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6) Kärntner Straße

Tarihi, Roma İmparatorluğu’na dayanan Viyana’nın merkezindeki en ünlü alışveriş caddesidir.

7) Wiener Staatsoper

Viyana Devlet Operası, dünyanın en büyük tiyatroları arasındadır. Günümüzde 2211 izleyiciyi ağırlayabilecek bir kapasiteye sahip olan yapının inşası 1869 yılında tamamlanmıştır. Açılışını Mozart’ın Don Giovanni adlı eseriyle yapan Rönesans mimarisine sahip bu ikonik yapıda ziyaretçiler hemen hemen her gün opera ve bale keyfini çıkarabilirler. Ayrıca, Viyana’daki Filarmoni Orkestrası da operada düzenli olarak sahne almaktadır. Viyana’nın, bir zamanlar burada yaşayan inanılmaz besteciler ve onların müzikleri ile bilindiğini göz önünde bulundurarak, Viyana Devlet Operası’nı deneyimlemek, bu şehirde yapılacak şeyler listenizin başında olmalı.

Viyana Devlet Opera’sını tecrübe etmek biraz zor olabilir, çünkü herhangi bir performans için uygun fiyatlı bilet almak istiyorsanız, erken rezervasyon yaptırmalısınız. Fiyatlar, koltuğun konumuna ve katılmayı planladığınız şova bağlı olarak 16 ile 239 € arasında değişmektedir. Biletleri buraya tıklayarak kendi web sitelerinden satın alabilirsiniz.

Not;

 • Viyana Opera Binası’ndaki koltukların arkasında bir monitör bulunmaktadır. Bu monitör yardımıyla etkinliğin orijinal dilini kendi seçtiğiniz yabancı dilde okuyabiliyorsunuz.
 • Herhangi bir etkinliği, izleyebilme şansınız yoksa, binanın arka tarafındaki trafiğe kapalı olan caddede, bina üzerine sabitlenmiş dev ekrandan içerideki performansı canlı olarak izleyebilirsiniz.

8) Albertina

Viyana’nın kalbinde yer alan Albertina Müzesi, bu şehirde bulabileceğiniz en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahiptir. Kalıcı ve geçici sanat koleksiyonlarıyla her defasında adından söz ettirmeyi başaran bu yapı 17. yüzyılda tamamlanmış ve şehir yetkilileri tarafından müze haline getirilmeye karar verilmeden önce Habsburg hanedanlığına bir saray olarak hizmet etmiştir.

Müze’nin Kalıcı koleksiyonunda, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Gustav Klimt, Edgar Degas, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Pierre Auguste Renoir, Paul Cézanne ve Joan Miró gibi değerli sanatçıların çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Müzenin açılış saatleri ve bilet fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız belirtilen linklere tıklayabilirsiniz.

9) Burggarten

Burggarten, şehrin orta kesiminde bulunan harika bir park. Park, 1818’de imparator için tasarlandı ve İngiliz peyzajından esinlenildi. İmparator, bu parkı çok renkli ve çekici hale getiren, farklı çiçek ve bitkilerden oluşan geniş bir koleksiyon istedi.

Burggarten, 1919’da halka açıldı ve günümüzde hem yerli halk hem de turistler arasında mutlak bir favori. Ziyaretçiler Burggarten’in içinde bir Mozart heykeli bulabilir ve dünyanın her yerinden kelebekleri görmek için Schmettlerlinghaus’un içine girebilirler.

Park, nisan-ekim ayları arasında 06.00-22.00 arasında açıktır. Kış aylarında saatler değişiyor. Burggarten’i Kasım ve Mart ayları arasında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 07.00’da açılıyor ve 17.30’da kapanıyor. Parkın girişi ücretsizdir.

10) Kunsthistorische Museum

Viyana Sanat Tarihi Müzesi, ziyaretçilerin bir zamanlar Hapsburg hanedanlığına ait olan devasa sanat koleksiyonunu görebilecekleri turistik bir mekândır. Müzenin sahip olduğu bu geniş resim ve heykel koleksiyonu, tarihte eserleriyle un yapmış sanat camiasına ait birçok büyük ismi içermektedir. Titian, Raffaello Sanzio da Urbino, Pieter Brueghel, Peter Paul Rubens ve Rembrandt bu isimlerden bazılarıdır.

Sanat Tarihi Müzesi haftanın her günü, 10.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır. Standart biletin fiyatı 16 €’dur. Biletleri kendi web sitesinden satın alabilirsiniz.

11) Naturhistorisches Museum

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Viyana Doğa Tarihi Müzesi, ziyaretçilerin doğanın inanılmaz çeşitliliğini tecrübe etmelerine ve zamanda geri gitmelerine olanak tanıyan çok çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.

Her müze meraklısı, sergilerle dolu toplam 39 odası bulunan bu etkileyici binayı keşfetmekten kesinlikle keyif alacak. Müze içeriği genel itibariyle dinozorlar, nesli tükenmiş canlılar, tarih öncesine ait insan sanatları, göktaşları ve madensel maddeler üzerinedir

Müzeyi perşembeden pazartesiye 09.00-18.30 saatleri arasında, çarşambaları ise 09.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze salı günü kapalıdır. Standart biletin ücreti 12 € ‘dur. Geçerli bir kimlikleri varsa öğrenciler indirim alabilir ve giriş ücreti 7 € olacaktır.

12) MuseumsQuartier

Viyana merkezinde 90.000 m2’nin üzerinde yayılmış ve 60 kültürel kurumu kapsayan MuseumsQuartier, dünyadaki çağdaş sanat ve kültür için düzenlenmiş en büyük bölgelerden biridir. Yaratıcılığın sınır tanımaz olduğu devasa boyutlardaki bu yasam alanı, dünyanın farklı bölgelerinden gelen ziyaretçiler nedeniyle kozmopolit bir platforma dönüşmektedir.

Tarihi mimarinin çağdaş tasarımlarla buluştuğu bu yapı, güzel sanatlar, mimarlık, müzik, moda, tiyatro, dans, edebiyat, çocuk kültürü, oyun kültürü, sokak sanatı, tasarım ve fotoğrafçılık konuları üzerinde çok farklı çalışmalar sunmaktadır.

MuseumsQuartier bir karşılaşma yeridir. 24 saat açıktır ve giriş ücretsizdir; Kapı ve engel yoktur.

13) Wiener Rathaus

Şehirdeki en etkileyici binalardan biri olan Viyana Belediye Binası, 1872-1883 yılları arasında Neo-Gotik tarzda inşa edilmiştir. Friedrich ‌von ‌Schmidt tarafından tasarlanan yapı günümüzde, binlerce çalışanı ile Viyana’nın idari merkezidir. Viyana Şehir Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapan belediye binası yılın belirli aylarında çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

14) Naschmarkt

Sus eşyaları ve antika ürünleri haricinde sebze, meyve, tatlı, balık ve et ürünlerinin de satıldığı pazarda zamanla belli damak zevkine hitap eden mutfaklar da yerini almıştır. Tarihi 16. yüzyıla dayanan bu pazar yerinde 200’e yakın tezgâh bulunmaktadır. Eğer halk ile iç içe olmak isterseniz bu noktayı gezi listenize almanızı öneririz.

15) Wiener Karlskirche

İmparator ‌VI. Karl tarafından, bir zamanlar Cüzam (Lepra) salgınında hastalanan kişilerin umudu olmuş Kardinal Carlo Borromeo adına inşa ettirilmiş olan kilisenin yapım süreci 1737 yılında tamamlanmıştır.

Görülmesi gereken ince detaylara sahip Barok mimari tasarımındaki bu yapı, dış bölümde yer alan 2 adet sütun ve iç bölümdeki devasa kubbeyi süsleyen karmaşık freskler ile turistler arasında bir hayli un kazanmıştır.

Kiliseyi, pazartesiden cumartesiye 09.00-18.00 saatleri arasında, pazar ve tatil günlerinde ise 12.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 8 €, 10 yaş ve altındakiler için ise ücretsizdir.

Not;

 • Cüzam (Lepra): “Mycobacterium leprae” adı verilen bir mikroorganizmanın yol açtığı, çevresel sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen, bulaşıcı bir hastalıktır.

16) Hundertwasserhaus

Sanatçı ‌Freidensreich ‌Hundertwasser (Avusturyalı ressam ve mimar) ile Mimar ‌Joseph Krawina’nın ortak çalışması sonucu olarak ortaya çıkmış Hundertwasser Evi, Ekspresyonist (Dışavurumcu) mimarinin özelliklerini yansıtan sıra dışı bir yapıdır. Apartmanda yaşayan aileler olduğundan içerisine girip gezmek mümkün değildir.

17) Belvedere

18. yüzyılda Avusturyalı General Savoy Prensi Eugen emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt’a inşa ettirilmiş olan Barok tarzındaki Belvedere Sarayı, büyüleyici mimarisi ve içerdiği sanat eserleri nedeniyle her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Belvedere Sarayı her ne kadar farklı amaçlarla kullanılan harikulade yapılara ev sahipliği yapsa da 2 temel yapıdan söz etmekte fayda var;

Oberes Belvedere (OB)

“Yukarı Belvedere” olarak adlandırılan ve 1717-1723 yılları arasında inşa edilen bu yapı Avusturya’nın en değerli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Gustav Klimt, Egon Schiele, Claude Monet ve Vincent van Gogh gibi dünyaca unlu sanatçıların eserlerinin yer aldığı kalıcı sergi nedeniyle bugün “Yukarı Belvedere”, Avusturya’nın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri haline gelmiştir.

Bu arada ufak bir ayrıntı: 15 Mayıs 1955’te Avusturya’nın II. Dünya Savaşı’n dan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşma burada imzalanmıştır.

Unteres Belvedere (UB)

1712-1716 yılları arasında inşa edilen “Aşağı Belvedere” ise ağırlıklı olarak geçici sanat sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

18) Schloss Schönbrunn

17. yüzyılda inşa edilen Schönbrunn Sarayı bir zamanlar Habsburg Hanedanlığı’nın (geniş, nüfuzlu ve soylu sülale) yazlık konutuydu. Barok ve Rokoko mimari tarzının rahatlıkla gözlemlenebildiği bu yapı, sahip olduğu sanatsal, kültürel ve tarihi anlamıyla günümüzde ülkenin en önemli değerlerinden biri haline gelmiştir.

İçeri girdiğinizde kavramakta güçlük çekeceğiniz büyüleyici ayrıntılar;

 • Güzelce döşenmiş ve dekore edilmiş gösterişli 1.441 adet lüks oda
 • Göz alıcı bir güzellikte peyzaj mimarisine sahip geniş park ve bahçeler
 • Muhteşem ziyafetlerin düzenlendiği Büyük Galeri
 • Çin Dolaplarının egzotik havası
 • Maria Theresia’nın Şansölye (hükümet başkanı, başbakan) ile yaptığı gizli toplantıların yerleri
 • İmparator Franz Joseph ve İmparatoriçe Elisabeth şaşırtıcı derecede mütevazı özel süitleri
 • İmparatorluk Arabası Müzesi
 • Dünyanın en eski hayvanat bahçesi Tiergarten
 • Sarayın çarpıcı manzarasını sunan Gloriette Kafe

Schönbrunn Sarayını ziyaret edebilmeniz için çeşitli özelliklere ve ücretlere sahip turlardan yararlanmanız gerekmektedir;

1) Imperial Tour

Franz Joseph ve Elisabeth’e ait olan 22 adet birbirinden farklı odanın yer aldığı bu kısa tur sinirli zamanı bulunan ziyaretçilere özel olarak tasarlanmıştır.

Yetişkinler 16 €
Çocuklar (6-18) 11,50 €
Öğrenciler (19-25) 14,50 €
Engelli Kişiler 14,50 €

2) Grand Tour

İmparatorluk Daireleri’nin tamamını (40 adet) ve Maria Theresia (Avusturya Arşidüşesi) zamanından kalma değerli 18. yüzyıl iç mekânlarını gözlemleyebileceğiniz bu tur saray sakinlerinin yaşamları hakkında sizlere geniş bir bilgi sunacaktır.

Yetişkinler 20 € Rehberli tur: 24 €
Çocuklar (6-18) 13 € Rehberli tur: 15 €
Öğrenciler (19-25) 18 € Rehberli tur: 22 €
Engelli Kişiler 18 € Rehberli tur: 22 €

3) Classic Pass

Schönbrunn Kompleksi içerisinde yer alan ve görülmesi büyük önem arz eden yapıları/eserleri (İmparatorluk Daireleri, Privy Garden, Orangery Garden, Maze & Labyrinth ve Gloriette) içeren geniş kapsamlı bir turdur.

Yetişkinler 26,50 € Rehberli tur: 30,50 €
Çocuklar (6-18) 16,50 € Rehberli tur: 18,50 €
Öğrenciler (19-25) 22,50 € Rehberli tur: 26,50 €
Engelli Kişiler 22,50 € Rehberli tur: 26,50 €

4) Classic Pass Plus

“Classic Pass” adlı tura ek olarak hayvan bahçesini içeren turdur.

Yetişkinler 40 € Rehberli tur: 44 €
Çocuklar (6-18) 23 € Rehberli tur: 25 €
Öğrenciler (19-25) 35,50 € Rehberli tur: 39,50 €
Engelli Kişiler 35,50 € Rehberli tur: 39,50 €
 • Gloriette, Maze, Privy Garden, Orangery Garden ve Children’s Museum gibi turlar hakkında bilgi edinmek ve bilet satın almak için kendi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
 • Açılış-Kapanış saatlerine kendi web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bu başlık Viyana serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.