YENİOrta Amerika Çok Yakında!
İspanyol MutfağıDünya Mutfakları

İspanyol Mutfağı: Yemekler

4 dk okuma süresi

Çorbalar

Gazpacho

Ezilmiş çiğ sebzelerle hazırlanan; sirke, sarımsak, yağ ve ekmek kırıntıları ile karıştırılan; domates, soğan ve biber gibi malzemeler içeren Endülüs bölgesine has yöresel bir çorba türüdür. Genellikle soğuk servis edilir.

Escudella i carn d’olla

Temel olarak makarna ile büyük köfte toplarının yer aldığı, mevsime bağlı olarak kereviz, lahana, havuç vb. sebzelerde içerebilen 14. yüzyıl Katalan halkına ait geleneksel bir Katalan çorbası ve yahnisidir.

Ana Yemekler

Cocido Madrileño

Geleneksel nohut bazlı etli güveçtir.

Callos a la Madrileña

Domuz midesi, sosis, jambon, domates ve kırmızı biber ile yapılan bir tür yahnidir.

Oreja de Cerdo a la Plancha

Sarımsaklı ve maydanozlu yapılan ızgara domuz kulağıdır.

Paella

Deniz ürünleri, kümes hayvanları veya etten oluşan ayrıca sebze ve bulgur ile servis edilen bir çeşit garnitür yemeğidir.

Tortilla de Patatas

Ana malzemeleri yumurta ve patates olan (isteğe bağlı olarak soğan ve sarımsak eklenebilir), tavada hafif yağda kızartılarak yapılan İspanyol mutfağına özgü bir omlet türüdür.

Flamenquín

Flamenquín, Güney İspanya (Endülüs) mutfağına has bir yemektir. Genellikle yumurta ve ekmek kırıntılarıyla kaplanmış ve daha sonra derin yağda kızartılmış, domuz filetolarına sarılmış jamón serrano (beyaz tüylü domuzdan üretilen İspanyol jambonu) dilimlerinden oluşmaktadır. Genellikle patates kızartması ve mayonez ile süslenip servis edilmektedir.

Fabada

Fabada, İspanya’nın Asturias adli bölgesine has olan ve günümüzde tüm dünyadaki İspanyol restoranlarında yaygın olarak bulunan zengin bir Fasulye yahnisidir. Ana malzemeleri kurutulmuş büyük beyaz fasulye, domuz pastırması, siyah puding, domuz sucuğu ve genellikle safrandan oluşmaktadır. Sıcak ve ağır bir yemek olması nedeniyle en çok kış aylarında tüketilir ve ana yemek olarak elma şarabı veya kırmızı şarapla servis edilir.

Fabes con almejas

Ana malzemeleri kurutulmuş büyük beyaz fasulye, küçük istiridye, soğan, sarımsak, tuz, safran, zeytinyağı, defne yaprağı ve maydanoz olan bir tür yemektir.

Cachopo

İki büyük dana filetonun jambon ve peynir ile doldurulup, yumurta ve galeta unu karışımında tavada kızartıldıktan sonra patates ve biber ile süslenerek servis edildiği bir yemek türüdür.

Tumbet

Tumbet, Mallorca adasının geleneksel bir sebze yemeğidir. Adada ki hemen hemen her yerel restoranda mevcuttur. Genel itibariyle patates, patlıcan ve kırmızı biberden oluşmaktadır.

Cocido Montañés

Cocido Montañés, İspanya’nın Cantabria bölgesinde bulunan doyurucu bir fasulye yahnisidir. 17. yüzyıldan kalma, sıcak ve ağır bir yemek olması o bölgede yer alan soğuk ve nemli iklime karşı mücadele etmek için birebirdir. Ana malzemeleri: Kurutulmuş büyük beyaz fasulye, kara lahana ve domuz sucuğudur.

Marmita de Bonito

Patates, soğan, karabiber ve domates içeren bir Ton balığı yahnisidir.

Botifarra amb Mongetes

Haşlanmış fasulye ve sosisten oluşan bu tabak özellikle on dokuzuncu yüzyıl Katalan mutfağının geleneksel bir yemeğidir.

Fideuà

Paella’ya benzeyen, fakat içerisinde bulgur yerine erişte içeren bir tür deniz ürünleri yemeğidir. Başlıca bileşenleri: Makarna eriştesi, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Esas olarak limonla baharatlanıp servis edilir.

Esqueixada de Bacallà

Geleneksel bir Katalan yemeği olan Esqueixada: Çiğ balık Morina, domates, soğan, zeytinyağı, tuz ve bazen de zeytin veya haşlanmış yumurtadan oluşan bir salata çeşididir.

Samfaina

Doğranmış patlıcan, kabak, sarımsak ve soğan ile zeytinyağında pişirilmiş ve rendelenmiş olan domatesin “Sofrito” adlı sos ile harmanlanmasıyla oluşan bir Katalan yemeğidir. Kırmızı ve yeşil biber gibi diğer ürünlerin yanı sıra kekik ve biberiye gibi otlar da eklenebilir. Katalonya’da genellikle et veya balık eşliğinde servis edilir.

Escalivada

Genellikle közlenmiş patlıcandan, zeytinyağlı biberlerden, soğan, domates, kıyılmış sarımsak ve tuzdan oluşan tipik bir Katalon yemeğidir.

Faves Ofegades

Fasulye, soğan, sarımsak, nane, defne yaprağı/kekik gibi bazı aromatik bitkilerinde içinde yer aldığı domuz pastırması ile servis edilen Katalan mutfağına has bir yemek türüdür.

Fricandó

İnce sığır filetosu ile yapılan ve mantar içeren geleneksel bir Katalan yemeğidir.

Mandonguilles amb Sípia

Ana malzemeleri mürekkep balığı ve köfte olan Katalan yemeğidir. Genellikle çeşitli baharatlar ve haşlanmış sebzeler ile servis edilir.

Ànec amb Peres

Ördek eti, beyaz şarap, sebze suyu, soğan, domates, havuç, sarımsak ve çeşitli baharatların harmanlandıktan sonra fırında armut ile birlikte pişirilmesiyle yapılan bir tür Katalan yemeğidir.

Calçot

Genellikle etin yanında közde pişirilerek servis edilen tatlı taze soğandır.

Soslar

Salmorejo

Salmorejo, Güney İspanya (Endülüs) kökenli bir çeşit püredir. Temel malzemeleri ise domates, ekmek, sızma zeytinyağı, sarımsak ve tuzdur.

Almogrote

Ana malzemeleri peynir, biber, zeytinyağı ve sarımsak olan bir sos türüdür. Özellikle Kanarya Adalarına meşhurdur.

Allioli

Sarımsak ve zeytinyağından yapılan bir Akdeniz sosudur. Bazı bölgelerde içeriğine yumurta sarısı da eklenmektedir.

Bu başlık İspanyol Mutfağı serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.