YENİOrta Amerika Çok Yakında!
FransaParis

Paris Konaklama Bölgeleri

2 dk okuma süresi

Romantizmin, mimari tarihin, sıra dışılığın ve trendlerin şehri Paris’te şehir “Arrondissements (arr.)” adı altında 20 adet bölgeye ayrılmış durumdadır. Bu bölge numaraları merkezden başlayarak spiral bir şekilde dışa doğru genişleyerek artmaktadır. 12. bölgeden sonrası merkez dışı kabul edilen şehirde, 6 bölgeyi sizler için derledik; LouvreTempleHôtel-de-Ville (1-3-4), PanthéonLuxembourg (5-6), Palais-Bourbon (7), Élysée (8), Buttes-Montmartre (18), ve Observatoire (14).

LouvreTempleHôtel-de-Ville (1-3-4)

Paris’in merkezi ve gezginler için bir başlangıç ​​noktası olan bu 3 bölge, içerdiği cazibe noktaları nedeniyle her yıl milyonlarca turistin konaklama tercihlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Her ne kadar bu noktalar, konaklama için ayrılan bütçeyi zorlasa da şehrin sahip olduğu değerli yapıları, çekici kafeleri, renkli meydanları, popüler restoranları, sakin parkları ve hareketli gece hayatını yakından görmek istiyorsanız bu bedeli ödemek durumundasınız.

PanthéonLuxembourg (5-6)

Geniş yeşil alanları, butik mağazaları, yerel pazarları, sanat galerileri ve şirin kafeleri ile şehrin bohem kültürünü yaşayabileceğiniz bu bölge, kitaplara, kitabevlerine veya kitapçılara gösterdiği özel ilgi nedeniyle de ayrıca sevilmektedir.

Panthéon-Luxembourg (5-6) bölgesinde genellikle şehrin genç popülasyonu yaşamaktadır. Eğer gezi noktalarına yakın konumda yer almak, konaklama çeşitliliğine sahip olmak ve bütçenizi zorlamak istemiyorsanız burası sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

Palais-Bourbon (7)

Paris’e ilk kez gelen ve Eyfel Kulesi’ne yakın bir yerde konaklamak isteyen romantik çiftlerin tercih ettiği bu bölge, daha çok lüks konaklama imkânları ve eşsiz restoranları nedeniyle tercih edilmektedir. Eğer bu olanakların yanında ulaşım konusunda da konfor sahibi olmak isterseniz, burası sizin için mantıklı bir seçim olacaktır.

Élysée (8)

Gelelim Paris’in bir diğer ikonik simgesi olan Şanzelize Caddesi’ne (Avenue des Champs-Élysées). Dünyaca ünlü mağazalara, restoranlara, kafelere ve otellere ev sahipligi yapan cadde, çok fazla bütçe dostu bir yer olmasa da Paris’te alışveriş denilince akla gelen en lüks bölgelerinden biridir. Eğer konaklamayı bu cadde civarında düşünüyorsanız Booking.com yerine airbnb tercih etmelisiniz.

Buttes-Montmartre (18)

Tarihi dar sokakları ve muhteşem manzarası ile kendine özgü sanatsal bir havası olan bu bölge, Fransız kültürünü zirvede yaşayabileceğiniz ve ortalama bir bütçeyle konaklayabileceğiniz büyüleyici bir semttir. Ayrıca dünyaca ünlu Sacré-cœur Bazilikası’da (Basilique du SacréCœur) bu bölge içerisinde yer almaktadır. Yalnız ulaşım imkânlarının diğerlerine göre biraz daha güç olduğunu söylemekte fayda var.

Observatoire (14)

Zamanında sanatsal kişiliğe sahip entelektüel insanlarının yasadığı, sokaklarında birçok sanat galerilerinin yer aldığı, ünlu kafe ve restoranlara ev sahipliği yapan ve günümüzde çağa ayak uydurarak modern bir hal almış Observatoire bölgesi.

Meşhur ressam Picasso ve yazar Hemingway’in Paris’te yaşarken hemen hemen her gün geldiği La Rotonde adli restoran da aynı zamanda bu bölgede yer almaktadır.

Eğer Paris’in heyecan verici siluetini izleyebileceğiniz eşsiz bir manzara karsısında romantik bir aksam yemeği düşünüyor ve yine o manzara eşliğinde çeşitli konaklama imkânları düşünüyorsanız bu bölge sizler için mantıklı olacaktır.

Bu başlık Paris serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.