YENİOrta Amerika Çok Yakında!
KapadokyaTürkiye

Kapadokya Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Kapadokya Bölgesi’ne hayat kazandıran ilk başlangıç Erciyes, Hasandağı ve Melendiz Dağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin aracılığı ile olmuştur. Bu lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tüf tabakaları, yağmur ve rüzgâr tarafından zamanla aşındırılmış, daha sonra ise ortaya Peri Bacaları çıkmıştır. Oluşan bu coğrafi şekiller gel zaman git zaman insanlar tarafından keşfedilmiş ve içleri oyularak yaşam alanları kurulmuştur. Bu da bölgenin tarih boyunca Hititler, Asurlular, Frigler, Persler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmasına neden olmuştur.

Dünyanın dört bir yanından gelen gezginler arasında oldukça popüler olan Kapadokya Bölgesi, Peri Bacalarına oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri, yeraltı şehirleri, mağara kiliseleri, sıcak hava balonları ve harika manzarası ile Türkiye’nin hatta dünyanın en popüler doğa harikalarından birisidir. Eşsiz bir dünyaya adım atmak istiyorsanız, Kapadokya’yı ziyaret etmelisiniz!

Önemli Ayrıntılar

  • Bölge, zamanında Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline geldiğinden dolayı günümüzde Hristiyanlık tarihinde de önemli bir yere sahiptir.
  • Her ne kadar şehirdeki volkanik manzara tarıma elverişsiz görünse de, burada ki toprak mineral bakımından çok zengindir. Bu nedenle sebze ve meyve tarımı yapılabilmektedir.
  • Bölge aynı zamanda şarap üretimi ve üzüm yetiştiriciliği ile de ünlüdür.
  • Olağandışı topografik özelliklere sahip bu alan, Hattiler ve İskitler (Sakalar) tarafından kutsal kabul edilmiş ve “baş tanrı Hepat halkının ülkesi” anlamına gelen Khepatukha olarak adlandırılmıştır. Eski Farsça’da ise “güzel atların ülkesi” anlamına gelen Katpatuka olarak adlandırılmıştır.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (8 ºC – -3 ºC) Nisan (15 ºC – 3 ºC) Mayıs (20 ºC – 8 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (25 ºC – 11 ºC) Temmuz (29 ºC – 15 ºC) Ağustos (30 ºC – 15 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (25 ºC – 10 ºC) Ekim (19 ºC – 6 ºC) Kasım (11 ºC – -1 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (3 ºC – -6 ºC) Ocak (1 ºC – -9 ºC) Şubat (2 ºC – -8 ºC)

Kapadokya Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
50 ₺ 120 ₺ 320 ₺
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Kapadokya serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.