YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Dominik CumhuriyetiSanto Domingo

Santo Domingo Şehir İçi Ulaşım

4 dk okuma süresi

Santo Domingo, 7 farklı belediyeyi, 1 Ulusal Bölgeyi ve 8 farklı ilçe belediyesini içeren 4 milyon nüfusluk devasa bir eyalettir. Sosyal mekânların genel itibariyle “Distrito Nacional” adlı Ulusal Bölge’de toplandığı bu dinamik ve modern eyalet, ulaşımda her ne kadar alışılmış konforluğu sunmasa da çeşitlilik açısından istenileni karşıladığı söylenebilmektedir.

Santo Domingo tamamen turist dostu bir şehir değildir. Şehri tanımıyorsanız, dolaşılması genellikle zordur, çünkü birçok sokak, ismini belirten uygun bir tabelaya sahip değildir. Bunun için sıcakkanlı yerel halk ile iletişime geçebilir, sorularınızın cevaplarını alabilir veya sokak haritası edinebilirsiniz.

Santo Domingo’nun ana caddelerinde yürümek ise oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Kaldırımların zarar görmüş veya yapım aşamasında olması bazen sizleri araba yoluna itmeye sebep olabilmektedir. Bir diğer neden de sürücülerin yayalara karşı pekte saygılı olmamasıdır, özellikle karşıdan karşıya geçerken. Gezilebilecek noktalar arası mesafe her ne kadar yürüyebilir olsa da bu nedenlerden dolayı metro, otobüs veya diğer ulaşım araçlarını kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

1) Metro

Santo Domingo Metrosu, şehirdeki en ekonomik, temiz ve gelişmiş; Karayipler ve Orta Amerika bölgesinde ise en kapsamlı toplu taşıma sistemidir. Her ne kadar turistler için şart olmasa da, şehrin en işlek noktalarında iki hattan oluşan istasyonlar halinde bulunmaktadır. Haftanın her günü 06.00-22.30 saatleri arasında çalışır.

Metroda, herhangi bir istasyonun pencerelerinden birinde satın alınan üç tür bilet vardır;

  • Bir seyahat (RD$ 35) ve iki seyahat (RD$ 55) hakki tanıyan tek yüklemelik bir metro kartı.
  • 24 saat boyunca kullanabileceğiniz günlük metro kartı (RD$ 80).
  • Diğer bilet türü, (RD$ 200) tutarında olan ve yedi seyahatin de dahil olduğu yeniden doldurulabilir metro kartıdır.

Her şey konaklamanızın süresine bağlıdır. Eğer birkaç gün kalmak istiyorsanız ve metroyu çok fazla kullanacağınızı düşünmüyorsanız tek yüklemelik metro kartı sizin için mantıklı seçim olacaktır. Eğer ulaşım aracı olarak metro tercihiz ise ve gezmeden duramam diyorsanız içine tekrar yüklenebilir olan kartları tercih etmelisiniz.

2) Otobüs

Santo Domingo’da adı geçen “Las Guaguas” adlı otobüsler rotaları genellikle metrodan daha fazla yer kapladığından en yaygın toplu taşıma aracıdır.

Genellikle kliması bulunmayan sıcak kanlı bu otobüsler, kelimenin tam anlamıyla bir kişi bile sığamayacak hale gelene kadar yolcu almaktadır. Yeterli sayıda yolcu alan ve kliması da olan farklı ekspresler de vardır fakat bunlar diğerlerine göre daha pahalıdır.

Ücret nereye gideceğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Otobüsten inmek istediğinizde “Merengue” veya “Bachata” türü müzikleri ile ayrı bir atmosfere giren şoföre seslenmeyi unutmayın. Çünkü inmek istedeğinizi belirtecek herhangi bir buton bulunmamaktadır.

Otobüsler için herhangi bir durak yoktur. Hat boyunca herhangi bir noktada iniş veya biniş yapabilirsiniz. Daima gideceğiniz rotayı belirten bir işaret taşıyan bu otobüslerde gitmek istediğiniz yer ile ilgili sorunuzu şoförlere danışabilirsiniz.

Santo Domingo’ya en yakın olan “Las Américas” Uluslararası Havaalanı’na gelirseniz, en iyi seçenek, turistik bilgiler bölümünde Santo Domingo’nun merkezine giden ve taksiye binmekten daha ucuz olan otobüsü araştırmaktır. Uzun süre beklemek istemiyorsanız, gideceğiniz yere taksi veya Uber ile gidebilirsiniz.

3) Motoconchos

Motoconchos adlı ulaşım araçları, sizi daha önce kararlaştırılmış bir fiyata şehir içinde istediğiniz yere götürecek olan motosikletlerdir. Çok fazla trafik olan saatler arasında (08.00 ve 17.00) kullanımı ideal olan bu araçlar hedefinize daha hızlı bir şekilde ulaşmak için mantıklı bir seçim olacaktır.

Yalnızca güvenli bir tane seçtiğinizden emin olmalısınız (genellikle motoconcho olduğunu gösteren bir yelek ve bir kask). Bu ulaşım araçlarının çok uzak mesafelere gitmek için seçilmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

4) Araç Kiralama

Bilinen popüler tüm araç kiralama markalarının rahatlıkla bulunduğu Santo Domingo adlı eyalette araç kiralamak her ne kadar uzak bölgelere gitmek için mantıklı bir seçim olsa da birtakım problemlerden dolayı bu seçeneği çok iyi değerlendirmeyi unutmamanız gerekmektedir.

Öncelikle özellikle şehir merkezlerinde yer alan yoğun trafik ve agresif sürücüler aracınızın hasar almasına neden olabilmektedir. Bu yüzden kiralama aşamasında sigorta kapsamı ile ilgili bilgileri iyice okumanızı öneririz. Diğer bir problem ise yol üzerlerindeki bilgilendirici tabelaların çok az olmasıdır. Dolayısıyla gideceğiniz yön ile ilgili belirli problemler yaşamanız muhtemeldir.

Eğer mavi-beyaz plajlarda güneşlenmek, yüzmek ve doğanın tadını çıkartmak, diğer eyaletlerde de farklı noktaları görmek ve ziyaret etmek isterseniz bahsedilen problemlere dikkat edildiği müddetçe araç kiralamak sizler için mantıklı bir seçenek olacaktır.

5) Taksi

Bilinenin aksine, Santo Domingo’da çevrede dolaşan taksi görme olasılığı çok azdır. Boş bir tane görseniz bile, muhtemelen tehlikeli olabileceği ve yüksek miktarda para isteyebileceği için (özellikle geceleri) binmemenizi öneririz.

Bu eyalette taksiye binebilmek için, o taksiye ait firmanın merkezini aramak zorundasınız. Veya çevrede yer alan dükkanlardan birisine girip bulunduğunuz yere bir taksi çağırmalarını isteyebilirsiniz. Bunun sizin için daha garanti bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Unutmayın ki aynı mesafenin ücretleri fazlasıyla değişebilmektedir. Bu nedenle pazarlık etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Eğer paranızın bu ülkede değerli olduğunu düşünüyor ve toplu taşıma araçlarına binmek istemiyorsanız taksi sizin için en mantıklı seçenek olacaktır.

Bu başlık Santo Domingo serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.