YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Türk MutfağıDünya Mutfakları

Türk Mutfağı: Atıştırmalıklar

2 dk okuma süresi

Közde Kestane

Özellikle kış aylarında seyyar satıcılar tarafından közde pişirilip servis edilen ince kabuklu kestane meyvesidir.

Mısır

Mısır bitkisinin közlenmesi veya haşlanmasıyla yapılan lezzetli bir sokak atıştırmalığıdır.

Kumpir

İçi damak zevkine göre çeşitli malzemelerle (peynir, sosis, mısır, zeytin, bezelye, mantar, ketçap, mayonez…) doldurulabilen közde ya da fırında pişmiş patates atıştırmalığıdır.

Midye Dolma

İç pilav ile doldurulan midyenin, üzerine limon sıkıldıktan sonra keyifle tüketildiği bir çeşit sokak atıştırmalığıdır.

Gözleme

İnce açılmış yufkanın damak zevkine göre çeşitli malzemelerle (kıyma, peynir, patates vb.) doldurulduktan sonra geleneksel olarak sac üzerinde odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlanan lezzetli bir hamur işidir.

Kokoreç

Koyun bağırsağı ve çeşitli baharatlara (kimyon, kekik, acı kırmızı pul biber vb.) yapılan bir çeşit sokak atıştırmalığıdır. Genellikle ekmek arasında servis edilir. Yanında isteğe bağlı olarak ayran veya şalgam tüketilir.

Lokma

Kızgın yağda kızartıldıktan sonra şerbetli bir şekilde servis edilen mayalı hamur tatlısıdır.

Simit

Halka şeklinde susamlı geleneksel Türk çörekleridir. Genellikle kahvaltıda reçel, peynir ve çay eşliğinde tüketilir.

Balık Ekmek

Türk mutfağında yaygın bir sokak yemeğidir. Türk ekmeği, balık (uskumru ya da benzeri yağlı balıklar) ve çeşitli sebzelerle servis edilen sandviç türüdür. Eğer İstanbul’daysanız Eminönü’ndeki tekneler yerine Karaköy’deki seyyar satıcıları tercih edin.

Lahmacun

Ana malzemeleri kıyma, maydanoz, soğan, domates, sarımsak, karabiber ve isot olan geleneksel Türk atıştırmalığı veya pizzasıdır.

Pide

Üzerine kıyma, yumurta, pastırma veya peynir gibi malzemeler eklendikten sonra fırında pişirilerek hazır hale getirilen bir çeşit hamur işidir. Genellikle ayran ile servis edilir.

Su Böreği

Aslen Erzurum yöresine ait bir tepsi böreği çeşididir. Haşlanmış yufka katmanları arasına su böreğinin çeşidine göre kıyma veya beyaz peynir harcı serpiştirilip en üstü yumurtalanmış bir şekilde fırınlanarak yapılır.

Bazlama

Ana malzemeleri buğday unu, su, tuz ve ekmek mayası olan; sac üzerinde pişirilerek yapılan yuvarlak ve kalınca bir ekmek türüdür. Kıymalı, peynirli ve ıspanaklı çeşitleri de mevcuttur.

Poğaça

Patates, kıyma veya peynir dolgulu bir tür tuzlu çörektir. Fırından çıktığı gibi tüketirseniz bağımlılık yapabilir 😀

Sigara Böreği

İnce açılmış ve içi lor peyniri ile doldurulmuş olan yufkaların tavada kızgın yağda pişirilmesiyle hazırlanan lezzetli bir hamur işidir. Çoğunlukla kahvaltılarda çay eşliğinde tüketilir.

Bu başlık Türk Mutfağı serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.