Dünya MutfaklarıTürk Mutfağı

Türk Mutfağı: Atıştırmalıklar

Sokak Atıştırmalıkları

Közde Kestane

Özellikle kış aylarında dışarıda seyyar satıcılar tarafından közde pişirilip servis edilen kestane meyvesidir.

Mısır (Haşlanmış ve Közlenmiş)

Mısır bitkisinin yol üzerlerinde yer alan seyyar satıcılar tarafından haşlanması veya közlenmesi sonucu servis edilen leziz bir atıştırmalıktır.

Kumpir

İçi damak zevkine göre çeşitli malzemelerle (peynir, sosis, mısır, zeytin, bezelye, mantar, ketçap, mayonez…) doldurulabilen haşlanmış patates atıştırmalığıdır.

Midye Dolma

Midyenin pişirildikten sonra iç pilav ile doldurulmasıyla yapılan ve üzerine limon sıkılarak yenilen bir çeşit sokak atıştırmalığıdır.

Gözleme

İnce olarak açılmış yufkanın çeşitli içlerle (kıyma, peynir, patates vb.) doldurulduktan sonra sac üzerinde odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlanan bir çeşit hamur işidir.

Kokoreç

Koyunun ince bağırsağının şişe sarılıp kor ateşte kızartılarak, ekmek arasında çeşitli baharatlara beraber (kimyon, kekik, acı kırmızı pul biber vb.) servis edildiği bir tür sokak atıştırmalığıdır.

Lokma

Kızgın yağda kızartıldıktan sonra şerbetli bir şekilde servis edilen mayalı hamur tatlısıdır.

Simit

Halka biçiminde ve genellikle üzerine susam konulmuş bir şekilde fırında pişmiş geleneksel Türk çörekleridir. Genellikle kahvaltıda reçel ve peynir ile birlikte çay eşliğinde tüketilir.

Balık Ekmek

Kızarmış ya da ızgara balık filetolu (tipik olarak uskumru ya da benzeri yağlı balıklar) sandviç türüdür.

Hamur İşleri

Lahmacun

Ana malzemeleri kıyma, maydanoz, soğan, domates, sarımsak, karabiber ve isot olan geleneksel Türk atıştırmalığı veya pizzasıdır.

Pide

Üzerine kıyma, yumurta, pastırma ve peynir gibi malzemeler konulduktan sonra fırında pişirilerek yapılan bir tür hamur işidir.

Su Böreği

İnce açılmış yufka katmanları arasına kıyma veya beyaz peynir harcı serpiştirilip en üstü yumurtalanmış bir şekilde fırınlanarak yapılan bir börek çeşididir.

Bazlama

Ana malzemeleri buğday unu, su, yemek tuzu ve ekmek mayası olan, sac üzerinde pişirilen yuvarlak ve kalınca bir ekmek türüdür. Ayrıca kıymalı, peynirli ve ıspanaklı gibi türleri de vardır.

Poğaça

İçi genellikle patates, dana kıyma veya peynir dolgulu olan tuzlu hamur işi atıştırmalığıdır.

Sigara Böreği

İnce açılmış ve içleri çeşitli malzemelerle (maydanoz ve beyaz peynir) doldurulmuş olan yufkaların tavada kızgın yağda pişirilmesiyle hazırlanan bir tür hamur işi atıştırmalığıdır.

Bu yazı Türk Mutfağı serisinin 2 / 4 yazısıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu