YENİOrta Amerika Çok Yakında!
AmsterdamHollanda

Amsterdam Gezilecek Yerler

2 dk okuma süresi

Kanallar arasında yürüyüş yapmak, yüzen evleri fotoğraflamak, müze ve sanat galerilerini gezmek, kasabaları ziyaret etmek, çeşit çeşit lezzetli peynirleri denemek bir de o ilginç gece hayatı sunumunu gözlemlemek gerçekten heyecan vericiydi.

Tatil dönüşü, bizler de bu heyecanı sizlerle paylaşmaya karar verdik ve 11 farklı turistik noktadan oluşan Amsterdam Gezilecek Yerler Listesini hazırladık.

Sıkılmadan harika bir gezi yapmanız için oluşturduğumuz bu plan sizler için kesinlikle yeterli olacaktır. Eğer bu sayfada yer almayan bir yer ile ilgili sorunuz olursa bizlere danışmaktan çekinmeyin. O zaman buyurun başlayalım…

Oude Kerk

Oude Kerk

1306’da inşa edilen ve Red Light District sınırları içerisinde yer alan Oude Kerk, Hollanda’nın en eski kiliselerinden biridir.

Anne Frank Huis

Anne Frank Huis, Yahudi kökenli Alman bir yazar olan Anne Frank’in ailesiyle birlikte II. Dünya Savaşı sırasında kenti işgal eden Naziler’den saklandığı (1942-1944) ve “Anne Frank’in Hatıra Defteri” adlı günlüğü ele aldığı binadır.

Madame Tussauds Amsterdam

Kraliyet ailelerinden ünlü sanatçılara, sporculardan bilim insanlarına kadar pek çok ünlü figürün aslına uygun hazırlanmış balmumu heykellerini görebileceğiniz popüler bir müzedir.

De Wallen (Red Light District)

Amsterdam Red Light District

Red Light District, yetişkinlere yönelik cinsellik odaklı işletmeleri (sex shop, genelev, yetişkin sinemaları, striptiz kulüpleri, sex müzesi) ile Amsterdam’ın hatta Avrupa’nın en bilinen bölgelerinden biridir.

Bu bölgede hareketlilik akşam saat 22.00’dan sonra başlamaktadır. Her ne kadar bu iğrenç et pazarında bulunmanızı istemesek de, ilgilenenler havadaki ot kokusu eşliğinde cam vitrinlerdeki çıplak kadınların kendilerini sergileyişlerini izleyebilirler…

Kalverstraat

Her ne kadar çoğunlukla ayakkabı mağazaları ile dolu olsa da boydan boya yürümesi oldukça keyifli olan Amsterdam’ın en popüler alışveriş caddesidir.

Museum Het Rembrandthuis

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın 1639-1660 yılları arasında yaşadığı ve eserlerini yaptığı evdir. 1906’da restore edilerek müze haline getirilen bu yapı, günümüzde Rembrandt’ın eskiz çalışmalarını içermektedir.

Rijksmuseum

Ülkenin en büyük sanat tarihi kütüphanesini içerisinde barındıran, ayrıca Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna da ev sahipliği yapan önemli bir müzedir.

Van Gogh Museum

1973 yılında kurulan; Van Gogh’a ait resim, çizim ve mektuplardan oluşan zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapan ve de dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Van Gogh Museum.

Vondelpark

“Çimlere yayılıp dinlenebileceğiniz ve kentin gürültüsünden biraz olsun uzaklaşabileceğiniz harika bir şehir parkı” demek isterdik ancak, buradaki esrar kokusu bütün güzelliğin önüne geçiyor maalesef…

Zaanse Schans

Çalışır durumda olan yel değirmenleri, tahta ayakkabı atölyeleri, peynir dükkanları ve sıcak sıcak yeni fırından çıkmış Hollanda şekeri yiyebileceğiniz tatlıcıları ile kesinlikle gezilmeye değer oldukça şirin bir kasabadır.

En azından yarım gün harcamanız gereken bu bölgeye merkezi tren istasyonunun (Station Amsterdam Centraal) üst katından kalkan 194, 391 veya 891 numaralı otobüslerle 10 € karşılığında ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Cheese Companies

İnekleri ve peynirleri ile meşhur olan Hollanda, dünyanın en büyük süt ve süt ürünleri üreticilerinden biridir. Bu nedenle Hollanda peynirleri hem yeme içme hem de alışveriş konusunda Amsterdam geziniz boyunca bolca karşınıza çıkacaktır.

Eğer bin bir çeşidi bulunan bu peynirleri denemek isterseniz aşağıdaki mağazalardan birini ziyaret edebilirsiniz:

  • Old Amsterdam Cheese Store
  • Amsterdam Cheese Company
  • Henri Willig Cheese
  • De Kaaskamer

Bu başlık Amsterdam serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.