YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Barselonaİspanya

Barselona Gezilecek Yerler

8 dk okuma süresi

Neşeli ve renkli insanların şehri, Katalanların ise başkenti olan Barselona’ya şimdiden hoş geldiniz. Caddelerine, gastronomisine ve gecelerine ayrı ayrı aşık olacağınız bu şehir ile ilgili hazırladığımız gezi planında 17 farklı noktadan bahsetmiş bulunmaktayız. Bu 17 farklı noktayı içeren haritayı yazının sonunda bulabilirsiniz. Dikkatiniz için teşekkür eder, iyi eğlenceler dileriz.

Plaça de Catalunya

Barselona’nın çeşme ve heykelleri ile ünlü en işlek meydanı olan Plaça de Catalunya, Eixample bölgesinde yer almaktadır. Gün boyu yerli-yabancı ziyaretçiler tarafından popüler cazibe merkezlerine olan yakınlığı sebebiyle buluşma noktası olarak kullanılan bu meydan; Passeig de Gràcia, Rambla de Catalunya, La Rambla ve Avinguda del Portal de l’Àngel gibi birçok önemli caddenin de merkezi durumundadır.

La Rambla

Plaça de Catalunya meydanından “Mirador de Colom” adlı yapıta doğru uzanan ve Eixample bölgesinde bulunan bu caddeye ismini bir zamanlar onun yerinde yer alan kuru dere yatağı vermiştir.

Cadde, çeşitli kafelere, restoranlara, barlara, hediyelik eşya dükkânlarına ve butik dükkânlara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle aksamları sokak sanatçıları tarafından yapılan şovlar ve canlı müzik gösterileri eşliğinde yürüyüş yapıp sahile inebilir veya isterseniz kent yaşamının içine girip küçük kafelerin bahçesinde muhabbet edebilirsiniz.

Mercat de la Boqueria

Ciutat Vella bölgesindeki La Rambla caddesinin yanında bulunan bu üstü kapalı belediye pazarı, sahip olduğu taze ürünler ile yerli halk kadar turistlerin de en uğrak mekânlarındandır.

Pazar boyunca görebileceğiniz renkli meyve tezgâhları, çoğunlukla domuz eti satısının yapıldığı şarküteri dükkânları, lezzetli İspanyol çikolataları ve meşhur tapas barları ile unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Catedral de Barcelona

Katalan Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olduğu düşünülen ve bu göz alıcı tasvirlerle süslenmiş olan Katedralin yerinde Roma çağında bir Roma tapınağı, Romalılardan sonraki Vizigot döneminde bir Vizigot bazilikası ve Vizigotlardan sonraki Müslüman hâkimiyetinde ise bir camii bulunuyordu. Son olarak şehri Emevilerden geri alan Barselona Kontluğu bu camiyi tamamen yıkarak, 1298 yılında bir bazilika inşasına başlamıştır.

20. yüzyıl sonunda bazilika üzerine inşası tamamlanan ve Barselona’nın en önemli dini yapılarından birisi olan bu katedral, inancı nedeniyle dördüncü yüzyılda Romalılar tarafından şehit edilen ve mezarı da bu katedral içerisinde bulunan St. Eulalia’ya adanmıştır.

Online bilet alımını ve ziyaret saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Plaça Reial

Plaça Reial, zarif portik kareye sahip ünlü bir meydandır. Barri Gòtic (eski şehir merkezi) bölgesinde yer alır. Kenarları restoran ve kafeler ile kaplıdır.

Özellikle, akşam saatlerinde yanan sokak lambaları ve çevre ışıklandırmaları ortama mükemmel bir hava katmaktadır. Yapmanız gereken tek şey kendinize oturmak için bir yer bulmak ve anın tadını çıkarmak. Orada olmaktan müthiş keyif alacağınıza eminiz.

Not

  • Kadeh kaldırmak için akşam vaktini bekleyin..

Mirador de Colom

Barselona’nın ünlü caddesi La Rambla’nın sonunda bulunan 60 metrelik Kristof Kolomb Heykeli, ünlü kâşifin 1492’de Amerika’ya yaptığı ilk seyahatinden Barselona’ya geri dönüşünü kutlamak ve bu keşfin önemine ithaf etmek için Rafael Arché tarafından 1888 yılında yapılmıştır.

Kristof Kolomb Heykeli sahip olduğu ince işlemeler ile en çok turist çeken noktalardan biridir. Sütun içerisindeki bir asansör ile heykelin tepesindeki seyir terasından Barselona’yı izleyebilir ve farklı bakış açılarıyla fotoğraflar çekebilirsiniz.

Platja de la Barceloneta

Bir dinlenme ve güneşlenme noktası olarak nitelendirilebilecek olan bu plaj 1,1 km’lik kumsal uzunluğu ile Katalan yerli halk veya turistler için vazgeçilmezlerdendir. Bu semt plajının çevresinde ağırlıklı olarak kentin düşük gelirli nüfusu yaşamaktadır.

Popülerlik nedenleri;

  • Merkeze, pek çok restorana ve tapas barlarına yakın konumda olması
  • Şehir merkezinden ulaşımın kolay olması
  • Su sporlarını yapabileceğiniz alanlara sahip olması

Yapılabilecekler;

  • Plaj kenarında bisiklet kiralamak
  • Sahil kenarında balık keyfi yapmak
  • Aksama doğru sahil boyu yürüyüş yapıp yaz serinliğinin tadını çıkartmak.

Yalnız size hatırlatmamızda fayda var. Popüler bir yer olmasının tek dezavantajı özellikle yaz aylarında çok kalabalık olmasıdır. Gittiğinizde yer olmaması muhtemel olduğu için zamanlamayı iyi ayarlamanızı öneririz.

Parc de la Ciutadella

Genellikle şehrin gürültüsünden kaçan ve eğlenceli etkinlikler nedeniyle buluşan insanlarla dolu olan Barselona’nın en güzel ve turistik parkıdır.

Arc de Triomf

1888 yılında Barselona’da düzenlenen “Evrensel Sergi” için bir geçit olarak olarak inşa edilen ve o zamandan beri, şehrin ikonu haline gelen bu yapı “Parc de la Ciutadella” adlı parka uzanan geniş bir gezinti yolunun sonunda yer almaktadır. Josep Vilaseca i Casanovas tarafından Neo-Mudéjar mimari tarzında inşa edilen bu yapı, yaklaşık otuz metre boyundadır ve zengin süslemelerle dekore edilmiştir.

La Sagrada Familia

Dünyanın en özgün ve sıra dışı yapılarından biri olan La Sagrada Familia, adını Katolik inancında “Hz. Isa, Meryem ve Yusuf’tan oluşan “Kutsal Aile” kavramından alır. Modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında yapımını devraldığı fakat 1926 yılında bir kaza nedeniyle ölmesi sonucu yarım kalan, daha sonra ise halkın yardımlarıyla inşasına devam edilen bu yapı 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Mimarisinde doğaya ayak uyduran Antoni Gaudi, başlıca ağaçların olmak üzere deniz kabuklarının, kaplumbağaların, deniz dalgalarının ve daha birçok hayvan ve bitkilerin fizyolojik yapısını dikkate almış ve onlara göre bir tasarımda bulunmuştur.

Mimarisinde sade kavramlara yer vermeyen Gaudi, Katolik olması nedeniyle dinine ait sembolleri ve süslemeleri bazilikanın her bir köşesine işlemiştir. Her bölümü ayrı bir tasarıma ve ihtişama sahip olan bu masalsı bazilika mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır.

Gittiğiniz gün içerisinde çevredeki bilet ofislerinden muhtemel bilet bulma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bu gibi sorunları önceden online bir şekilde istediğiniz tarihe bilet alarak önleyebilirsiniz. Bazilikanın resmî web sitesinden online bir şekilde alabileceğiniz bu biletler normal bilet ofislerindekilerden bir miktar daha ucuzdur. Böylelikle zaman kaybından ve bütçenizi zorlamaktan kaçınmış olursunuz.

Casa Batlló

20. yüzyılın başlarında, tekstil girişimcisi olan Josep Batlló i Casanovas, mimari tasarımlarıyla ünlenmiş Antoni Gaudi’nin kendisine yeni bir bina inşa edebilmesi için o zamanki mevcut binayı yıkmak istemişti. Fakat Gaudi yeni bir binanın yerine mevcut olanın üzerine tasarım yapmaya karar verdi. Böylece, 1904-1906 yılları arasında mimari yapısıyla adından söz ettiren yeni bir başyapıt Gaudi tarafından ortaya konulmuş oldu.

1906 yılında tamamlanan, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ve Gaudi mimari anlayışını taşıyan bu çılgın yapı, günümüzde bile sınırları zorlayan, sıra dışı bir yaklaşımın ürünüdür. Dış cephesinde yer alan deniz dalgası, bitkisel motiflerle süslenmiş kemik şekilli ince taş sütunları, dökme demirden yapılmış maske şeklindeki balkon korkulukları ve ejderha sırtını andıran çeşitli renklerde parlayan çatısı.

Tropikal bir okyanustaki renkli bir mercan resifini andıran bu yapı için birçok farklı bilet tarifeleri mevcuttur. Unutmayın ki, Barselona’daki ünlü yapıların geneline online bir şekilde alabileceğiniz biletlerle daha ucuza girebilirsiniz. Böylelikle bütçenizi rahatlatacak ve muhtemel bilet sırasını beklememiş olacaksınız. Casa Batlló resmî web sitesinden isteğiniz doğrultusunda farklı bilet tarifelerine bakabilir ve satın alabilirsiniz.

Casa Milà

Eixample semtinde Passeig de Gràcia caddesinde üzerinde bulunan ve 1906 – 1910 yılları arasında Art Nouveau (zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin şıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı) mimari tasarımın öncüsü ünlü Katalan mimar Antoni Gaudí tarafından şehrin varlıklı isimlerinden Pere Milà ve ailesi için tasarlanıp inşa edilen bu bina birçok turist için vazgeçilmez noktalardan birisidir.

1984 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınan yapı doğa benzeri motifleri ile bir masal diyarını andırabilmektedir. Günümüzde binanın bir kısmı müzeden bir diğer kısmı ise daire ve ofislerden oluşmaktadır.

Bu yapının web sitesinden satın alabileceğiniz farklı tarifelerdeki ucuz online biletler ile sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz.

Park Güell

1900-1914 tarihleri arasında, Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılan bu park 1923’ten sonra halka açılmıştır. UNESCO tarafından 1984 yılında dünya kültür mirası listesine alınan bu renkli masallar diyarı, sahip olduğu doğa benzeri motifleri ve renkli seramikleriyle büyüleyici bir tuhaflığa sahip egzotik bir parktır.

Parkın bir kısmı ücretsiz iken diğer bir kısmı ücretlidir. Ücretli bölgelere girişler her yarım saatte bir gerçekleşmektedir ve eğer isterseniz işletmenin kendi resmî web sitesinden isteğiniz doğrultusundaki saatlere daha uyguna bilet alabilirsiniz. Ayriyeten popülaritesi bir hayli yüksek olan bu park özellikle yaz aylarında gelen turistler nedeniyle çok kalabalıktır. Giriş yapılacak bölgelerde muhtemel oluşacak uzun kuyruklara karşı zaman yönetimi yapmanız en mantıklısı olacaktır.

Camp Nou

Değil La Liga, dünyadaki bütün futbol kulüpleri içerisinde en önemli takımlardan birisi olan FC Barcelona’nın, iç saha maçlarını yaptığı bu stadyum 99,300 seyirci kapasitesine sahip olması nedeniyle Avrupa’nın en büyük futbol stadı olma özelliğini taşımaktadır.

Dünyanın da 5. en çok seyirci kapasiteli stadı olan Camp Nou, 1982 FIFA Dünya Kupası için kapasitesi 125 bine çıkarıldı ama yeni kurallar gereği ve çökme riski nedeniyle, 1990’ların sonunda stadyumun kapasitesi 99 binin altına düşürüldü.

Takımın renkleriyle bezeli dış mimarisi daha içeri girmeden insanı cezbetmektedir. Barselona’da Gaudi’nin eserleri bir yana, Camp Nou’da bir o kadar ilgi odağı olmuş durumdadır. Stadyumun en çok ilgi çeken bölümlerinden biri de kulübe ait anıların ve kupaların sergilendiği iki katlı müzesidir. Müze ve stadyum gezisi boyunca soyunma odası, duşlar, sahaya çıkış tüneli vb. gibi en önemli noktaları dilediğiniz gibi gezebilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Eğer siz de futbol meraklısı iseniz bu tutkuyu özellikle Camp Nou´da yaşamalısınız. Camp Nou’ya ait resmî web sitesinde bulunan farklı giriş tarifelerini inceleyip normalden daha uyguna bir bilet satın alabilirsiniz.

Museu Nacional D’art de Catalunya

Dünyanın en büyük Romanesk koleksiyonun sergilendiği müzedeki eserlerin çoğu 12. yüzyıldan kalma fresklerdir (Kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla, yeni sıvanmış olan ıslak bir duvar üzerine yapılan resim).

Çoğunlukla Gotik ve Barok tarzdaki eserlerin sergilendiği Palau Nacional içerisindeki bu müzede sergi alanları dışında bir kütüphane ile kent manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran da bulunmaktadır.

Font màgica de Montjuïc

1929 Barselona Uluslararası Fuarı için inşa edilen Sihirli Çeşme, Carles Buïgas (Katalan mimar, mühendis, mucit ve yazar) tarafından tasarlandı. Saat 20.00-21.00 arası gerçekleştirilen görkemli şovlar (müzik, ışık ve su) nedeniyle Barselona’nın en ünlü noktası haline geldi. Perşembe, cuma ve cumartesi günleri ücretsiz olarak izleyebileceğiniz bu gösterileri sakın kaçırmayın.

Castell de Montjuïc

Eski bir askeri kale olan bu şato 17. yüzyılda yenilenmiş ve 1960 yılına kadar askeri bir cezaevi olarak hizmet vermiştir. Üzerinde yer alan Musevi mezarlıklarından dolayı “Yahudi Tepesi” olarak adlandırılmış bir tepenin üzerine kurulan ve birçok farklı kişinin idamında sahne alan bu kale, daha sonralarda 2009 yılına kadar askeri bir müze olarak hizmet vermiştir.

Şatoda bir gezintiye çıkabilir; kalenin ve tepenin tarihine ayrılmış daimî ve geçici sergileri keşfedebilirsiniz ve şehrin panoramik manzarasının tadını çıkarmak için terasına çıkabilirsiniz.

Ziyaret saatlerini öğrenmek veya giriş bileti satın alabilmek için resmî web sitesine tıklayabilirsiniz.

Bu başlık Barselona serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.